Kurallar değişiyor

Araçlarındaki emisyon değerlerini yanıltıcı yazılımla aşağı çektiği ortaya çıkan Volkswagen, Avrupa Birliği’nin gözünü korkuttu. Yeni bir VW skandalının önüne geçmeyi planlayan AB regülatörleri, yeni araç mevzuatında önemli değişiklikler için öneride bulunacak. Öneri, AB üyesi ülkelerle otomotiv endüstrisi arasında uzun bir tartışma başlatacak gibi görünüyor.

Önerinin ilk taslağına göre, AB yeni araçların onaylanmasında ve uygunsuz bulunması durumunda cezalandırılması konusunda ulusal otoriteler üzerinde gözetim hakkına sahip olacak. AB üyesi ülkelerin, bir ülkede uygunsuz bulunan otomobili kendi ülkesinde de geri çağırma hakkı bulunacak. Bu köklü değişikliğin, ABD’de ortaya çıkan ve ardından küreselleşen VW skandalına bir tepki olarak istediğinin altını çizelim.

Yayınlanan bildiride, yeterli denetim mekanizmaları sağlanması için Komisyon’a baskılar yapıldığı söyleniyor. Ayrıca, kuralların yorumlanmasında ve uygulanmasında farklılıklar olmasının sistemin etkinliğine zarar vereceğine bu nedenle ana politika hedefinin güven sağlamak olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Volkswagen reddedildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz