Küçük SUV rekabetine Gebze tesisiyle girecek

Türk otomotiv sektöründe yeni model yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Honda Türkiye, Gebze fabrikasındaki 50 bin adetlik üretim kapasitesini doldurmak için yeni model üzerinde çalışmaya başladı. Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, Türkiye’de ürettikleri Civic Sedan ile 50 bin adetlik üretim kapasitesini dolduramadıklarını belirterek, "15 bin adet Civic Sedan üretiyoruz. Yaklaşık 35 bin adetlik kapasite geriye kalıyor. Kapasiteyi doldurmak için yeni bir model üretmeyi düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

Dizel motora kavuşan yeni CR-V'nin tanıtımında konuşan Yamasaki, yeni yerli modele yeşil ışık yaktı. Yamasaki, "Honda olarak Türkiye’de C segmentinde ilerliyoruz. Ama kapasiteyi doldurabilmek için B sedan veya küçük SUV üretmeyi düşünebiliriz. Tüm olanakları değerlendiriyoruz. Hangisinde daha fazla kar edeceğimiz konusunda çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Hideto Yamasaki, türk tüketicisinin halen ağırlıklı olarak sedan tercih ettiğini ancak crossover ve hatchback modellerin de payının arttığını sözlerine ekledi. Üretilmesi planlanan yeni modelinin startının 2015 yılı olacağının sinyalerini veren Yamasaki, bu bilgileri verdi: "Genellikle bir ürünün hazırlama aşaması iki yıldan fazla süre alıyor. Bizler 2013 yılının sonundayız. Tam zamanını söyleyemem ama hesaplamayı siz yapabilirsiniz. Bizler 2013'ün sonundayız hala çalışmamız gerekiyor."

 

Satışlar 500 bin adede koşuyor

Araştırma şirketi IHS Automotive tarafından hazırlanan raporlarda da Honda'nın Toyota, Hyundai ve Mazda ile birlikte 2015 yılından itibaren dünyada popüler hale gelen B SUV segmentine giriş yapacağı belirtiliyor. Japon üretici, bu yıl Detroit Otomobil Fuarı'nda sergilediği Urban Concept'le küçük SUV rekabetinde iddialı olmak istediğini göstermişti. IHS Automotive, küçük SUV pazarının bu yıl Avrupa'da 2012'ye göre yüzde 88 büyüyerek, 290 bin adet seviyesine çıkacağını öngörüyor. 2012'de 155 bin araç satılmıştı. IHS'ye göre, 2015'ta satışlar 550 bin adet seviyesine ulaşacak. Bu rakam da otomotiv devlerinin iştahını kabartmaya yetiyor.

B SUV segmentinde; Nissan Juke, Renault Captur, Fiat 500X, Peugeot 2008, Chevrolet Trax, Suzuki SX4 S-Cross, Opel Mokka ve Ford EcoSport yer alıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz