Küçük Jeep üretip satışı katlayacak

 

 

İtalyan Fiat Auto çatısı altında hareket eden Jeep, bu sınıfa adını veren modellerini yenilerken öte yandan satışları artıracak daha küçük modeller geliştiriyor. Amerikalı üretici birçok markanın ilgisiz kalamadığı B sınıfına hitap edecek SUV modelini 2015 yılında yollara çıkaracak. Model, Fiat 500X konsepti üzerinde geliştirilecek. Üzerinde 1.6 litreden küçük motorlar yer alacak. Türkiye'de Tofaş bünyesinde bulunan Jeep, Lancia (Chrysler) ve Alfa Romeo markalarıyla birlikte yıl sonunda 3 bin, iki yıl sonra ise 5 bin adetlik satış rakamına ulaşacak. 

     Yeni Grand Cherokee'nin İtalya Palermo'da yapılan tanıtımında sorularımızı cevaplandıran Tofaş (Lancia, Alfa Romeo ve Jeep) Marka Direktörü Mahmut Karacan, geçen yıl üç markanın satışlarının daralan pazarda yüzde 8,2 arttığını, toplamda 2 bin 127 adete ulaştığını söyledi. 

Bu yıl için yüzde 13'lük büyüme hedefi belirlediklerini anlatan Karacan, “Fakat, ilk 4 ayda satışlar beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Yıl sonu hedefimizi 3 bine yükselttik. Yani yaklaşık yüzde 40'lık büyüme olacak. Her ay birçok yeni bayilik teklifi alıyoruz. Ama kısa vadede satış ağında genişleme planlamıyoruz." dedi.

     Bu yılın yeni model açısından hareketli geçeceğini kaydeden Karacan, mayıs başında Lancia'nın şehir otomobili Ypsilon'u pazara sunduklarını, yeni Jeep Grand Cherokee'nin temmuzda satışa çıkacağını belirterek, “Temmuzda Jeep Compass, ekimde Alfa Giulietta yenilenmiş olarak geliyor. 2014'te yeni Cherokee'nin lansmanını yapacağız. Bunda vergi avantajlı motorlarımız olacak. 2015'te gelecek B-SUV modelinden yüksek satış bekliyoruz." diye konuştu. 

     Yeni Grand Cherokee, yüzde 130 ÖTV grubunda yer alan motorları nedeniyle Porsche Cayenne, Range Rover, Mercedes ML, BMW X5 gibi modellerle birlikte bin 500 adetlik satışa ulaşan dar bir alanda rekabet edecek. 1992 yılından bugüne 4,8 milyon müşteriye ulaşan Grand Cherokee aynı dönemde Türkiye'de 15 bin satışla en çok satılan lüks SUV oldu. Yeni Grand Cherokee, 8.4 inçlik dokunmatik ekran, sesli komut sistemi, yeni UConnect özelliğine sahip bilgi-eğlence sistemi ve ileri düzeyde arazi sürüş özellikleri ile dikkat çekiyor. 

 

1 litre yakıtla Edirne'den Erzurum'a gidip gelebilecek

Shell'in, gençleri, geleceğin enerji alternatifleri ile çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek için 29'uncusunu düzenlediği Eco-marathon, Hollanda'nın Rotterdam sokaklarında üç gün süren heyecan dolu yarışlarla tamamlandı. Prototip benzinli araç kategorisinde Fransa adına yarışan Microjoule-La Joliverie takımı, bir litre yakıtla 2 bin 980 kilometre yol kat etti. Bu aynı zamanda Edirne'dan Erzurum'a gidip gelebilme mesafesine denk geliyor. Sakarya Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi takımları da yarışı başarıyla tamamlayarak sıralamalarda yer aldı. Sanatçı Keremcem de etkinlikte ‘Shell FuelSave Yılın Sürücüsü' olmak için diğer ülkelerin marka elçileriyle yarıştı. 24 ülkeden 183 öğrenci takımı 1 litre yakıt veya 1kw/saat enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için mücadele etti. Öğrencilerin tasarlayarak ürettiği araçlarla gerçekleştirilen yarışlarda 5 rekor kırıldı. Şehir konsepti kategorisinde Fransa'dan Polytech Nantes takımı 1 kw/saat ile 145.7 kilometre mesafe kat ederek akü beslemeli elektrik sınıfında yeni bir rekora imza attı. Almanya Offenburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nden Schluchtspecht ekibi ise 1 litre yakıt ile 315.4 kilometre yol alarak rekoru geliştirdi. Prototip kategorisinde Fransa'dan SCS Pasquet takımı akü beslemeli elektrik sınıfında 1 kw/saat ile 1,224.1 km mesafe kat ederek rekorları altüst etti. 

     Shell Eco-marathon'a Türkiye adına 7 şehirden 13 takım katıldı. Şehir konsepti kategorisinde 30 takımın yarıştığı ‘akü beslemeli elektrik' sınıfında Sakarya Üniversitesi'nden SAİTEM takımı, 139.03 km-kw/saat derecesiyle 7'nci, Yeditepe Üniversitesi'nden Cereyan 7 takımı ise 75,24 km-kw/saat derecesiyle 12'nci oldu. Prototip kategorisinde 36 takımın katıldığı ‘akü beslemeli elektrik' sınıfında Celal Bayar Üniversitesi'den EcoMagnesia takımı 206.82 km-kw/saat derecesiyle 20'nci, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Ae2Project takımı 132.10 km-kw/saat derecesiyle 25'inci sırada yer aldı.   

 

Karsan TÜBİTAK teşviği ile elektrikli araç üretecek

Karsan, TÜBİTAK'ın açmış olduğu 'elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesi' başlıklı çağrıya son gününde başvuruda bulundu. Sanayi Bakanı Nihat Ergün tarafından şubat ayında ilan edilen çağrının amacı elektrikli araçta kritik parçaların yerli olarak geliştirilmesi olurken karşılığında yüzde 100 Ar-Ge desteği sağlanacağı açıklanmıştı. Desteklenecek projeler en fazla 4 yıl içinde tamamlanacak. Öte yandan kısa süre önce Jest minibüsü geliştiren Karsan, üretimini sonlandırdığı J10'un tüm hatlarını Çinli Hubei Suizhou'ya 18 milyon Euro'ya devredecek. Çin'in ilk ticari aracını yapan ve devlet başkanı Mao Zedung'un kurduğu Hubei Suizhou, Karsan'ın boşa çıkardığı J10'u tüm hakları ve üretim hattıyla birlikte satın aldı. Satış işlemi haziranda tamamlanacak.  

 

Isuzu D-Max üretimi raftan indi

 

Japon Isuzu'nun daha önce tsunami nedeniyle ertelediği D-Max pikap Türkiye üretimi yeniden raftan indi. Anadolu Isuzu'nun Şekerpınar fabrikasında 25 adet deneme üretimi bile yapılan pikap modelinin üretime alınması için hazırlıklar başladı. Şirket söz konusu açıklamayı KAP'a bildirdi. Isuzu D-Max'in Türkiye'de üretilmesi halinde aynı zamanda bir ilk yaşanacak. Çünkü, yıllık 100-120 bin civarında pikap satılan Avrupa'da hiçbir üretim tesisi bulunmuyor, Türkiye'de de yıllık 12-13 binlik satış potansiyeli söz konusu. Türkiye pazarında öne çıkan modellerden biri olan Isuzu D-Max, geride kalan 4 ay içinde 679 müşteriye ulaştı. 

 

Yeni CR-V satışa çıktı

 

Satışa sunulduğu 1996 yılından beri başarılı bir satış grafiğine sahip olan Honda CR-V, 4. nesliyle satışa sunuldu. 95,7 bin liradan başlayan fiyat etiketine sahip yeni CR-V, üç kanatlı radyatör ızgarası, yeni LED'li ön farları ile dikkat çekiyor. CR-V'de bulunan 2 litrelik benzinli motor, 5 ileri otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor. Ortalama yakıt tüketimi 7.7 lt'ye düşürülen araç daha ekonomik sürüş sağlayan ECON sistemine de sahip. Yeni CR-V'de yakın zamanda 1.6 litrelik dizel motorun da kullanılması bekleniyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz