Küçük ama güçlü

 

Mahle'den 1.2 lt, 205 beygirlik motor

Türkiye'deki otomotiv yan sanayi üreticilerinden Alman Mahle, Autodmechanica Fuarı'ndaki standında tamamen kendi geliştirdiği 1.2 lt hacimli 205 beygir gücnüdeki motorunu da sergiledi.

Mahle Türkiye Aftermarket Türkiye, Batı ve Orta Asya Genel Müdürü Cüneyt İrener, Mahle ürünlerinin modern tip küçük hacimde büyük güç ve düşük tüketim gösteren motorhalrda kullanıldığını hatırlatarak, Mahle motoru hakkında bilgi verdi:

"Tamamen Mahle tarafından geliştirildi. Seri üretim bir motor değil. İntercooler'ın da motora adapte edildiği bir sistemi içeriyor. Bu motor, Almanya'daki merkezde iki adet Passat araca yerleştirildi ve test ettiriliyor. Motorun 100 km'de ortalama yakıt tüketimi 5.8 lt, emisyonu ise 88 mga/km."

Bu iki aracın fuar için sergi amaçlı Türkiye'ye geçici ithalatına çalıştıklarını ama maliyetin çok yüksek çıktığını açıklayan Genel Müdür İrener, Türkiye'de bu tür motorlar için filtre ve hava sistemleri ürettiklerini dile getirdi.

Mahle, Türkiye'de  bulunan üç fabrikası ile dikkat çekiyor. Yıllık 8 milyar euro cirolu Alman devinin özellikle dünya aftermarket pazarı için üretim üssü olan Türkiye'den Japonya'ya dahi piston ve silindir gömleği gibsi ürünler ihraç ettiklerini söyleyen İrener, "İzmir ve Konya'da kurulu Mahle fabrukalarımızda sadece aftermarket pazarlara yönelik üretim yapıyoruz. Febze'de ise ana sanayi için filtre ve hava sistemleri üretiyoruz. İzmir fabrukamızdaki piston üretimi ve piston dökümü en küçük araçlardan en büyük iş makinelerine kadar çeşitliliğe sahip. İzmir'de üretilen pistonlar özellikle iş makineliri için Japonya'ya drahi ihraç ediliyor. Aftermarket için Almanya'dan çok özel ve büyük destek verildiğini açıklayan İrener, "Türkiye, Mahle'nin aftermarket için ürün geliştirme açısından izin verdiği yegane yatırım. Müşteri talepleri dikkate alınarak, Türkiye'de aftermarkete ürün geliştirebiliyoruz. Türkiye'de tailor made (Terzi usulü zözel üretim) yapma iznine sahip oyduklarını ifade eden Genel Müdür, "Mahle Motor Sport araçları için üretim yapan Almanya'daki merke dışındaki tek ülke olduklarını belirtti.

 

SURİYE PAZARI 

Mahle olarak Türkiye'nin yanı sıra ortadoğu, asya ve orta asya ülkelirnedn de sorumlu olduklarını söyleyen İrener, yakın planda iki lükede işler kötüleşti. örneği Suruye ile yıllık 800 bin euroya yakın ihracatımız vardı. Son gelişmeler nedeniyle bu ciro yüzde 10'a indi. AMa durmadı. Fuara üç Suriyeli müşterimiz geldi. İlişki halen devam ediyor." dedi.

45 ülkeye ihracat yaptıklarını bunların içinde Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Meksika, ABD gibi ülkelerin de bulunduğunu hatırlatan İrener, önümüzdeki bir kaç yıl içinde otomotiv ana sanayiinde düşüşün durmayacağını ama bunun aftermarket için fırsat yarattığını söyledi.

 

OTOMOTİV SATIŞLARINDAKİ GERİLEME, AFTERMARKETE YARIYOR

Yeni otomobil satışlarında yaşanan düşüşün, özellikle bu alanda uzmanlaşmış Türkiye Mahle için fırsat yarattığını belirten Genel Müdür İrener, "Bu yüzden biz 2013 yılında yüzde 8 civarında bir ciro artışı bekliyoruz. Bu yıl konsolide 60 milyon euro olan ciroyu artarıcağız. Mahle'nin 8 milyar euroluk global cirosunun 800 milyon eurosu aftermarket alanından geliyor. Bunun yüzde 8'i Türkiye'de elde ediliyor. " bilgisini verdi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz