Krizi çabuk atlattı

Hız kesmeden büyüyen crossover/SUV segmentinde Citroen’in varlığı artırmak isteyen PSA/Peugeot-Citroen Grubu, marka için yeni bir fabrika inşa edecek. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Citroen Aircross konsepti üzerinde şekillenecek olan yeni SUV da bu fabrikada üretilecek.

Aynı zamanda yeni SUV’a yeni fabrikada Peugeot 5008 ve Citroen E-Mehari modelleri de katılacak. Bu üç modelle fabrikanın üretimi yıllık 100 bin adede ulaşacak. 100 milyon euroluk dev bütçe ile inşa edilecek olan fabrika PSA tarafından “Modern ve çevik” olarak adlandırılıyor. Buradaki çevik tanımlamasıyla üretim süreçlerinin hızına atıfta bulunulduğunu söyleyebiliriz.

Citroen Aircross konseptinin detayları

Citroen’in yeni SUV kuzeni Peugeot 3008 ile aynı platformu paylaşacak. Tasarım anlamında yukarıda da söylediğimiz gibi Aircross konseptine benzeyecek olan araçta yuvarlak hatlar ve çift katlı farlar göreceğiz.

C84 kodlu yeni SUV’un ardından C4 Aircross üretim hayatına veda edecek. Yılın ilk beş ayında Avrupa’da 4 bin 832 adet satılan C4 Aircross, Mitsubishi amblemiyle ASX olarak da satılıyor.

PSA’dan yapılan açıklamaya göre yeni fabrika yatırımı, sendikalar tarafından yeni sözleşmenin onaylanması sonucunda kazandı. Bu arada sözleşmenin ücret kısıtlamaları ve çalışma süreleri ile ilgili esneklikler içerdiğinin altını çizelim.

Henüz tarihi belli olmasa da ilerleyen zamanda Citroen, Çin’de de SUV üretimine başlayacak.

Citroen’in yeni model takvimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz