Kral öldü yaşasın yeni kral

Kia Türkiye Genel Müdürü Özgür Maraş

Adı skandallara karışan ‘dizel’in tahtı sallanıyor. Güney Koreli otomotiv devi Kia’nın yaptırdığı bir araştırmaya bakıldığında hibrit motorlar dahil elektrikli ve hidrojenli araçlar, dizel modasının sonunu getirecek. Avrupa’da 2023 yılında dizel araç satışlarının yüzde 55 olan payının yüzde 41’e inmesi beklenirken, alternatif yakıtlı araçların payı yüzde 20’ye yaklaşacak.

Kia Türkiye Genel Müdürü Özgür Maraş

Kia’nın Türkiye’deki ilk hibrit modeli crossover Niro’nun tanıtımında konuşan Çelik Motor Ticaret Genel Müdürü Özgür Maraş, “Dünya pazarları için yapılan araştırma gösteriyor ki, 2023’e kadar dizel araçların yüzde 55’lik ağırlığı yüzde 41’lere geriliyor. Benzinli araçlar çok az bir farkla yüzde 41’den yüzde 40’a gerileyecek. Dizeldeki bu düşüş hibrit araçlara kayıyor. Hibrit, elektrikli, Plug-in hibridin yüzde 3 olan pazar payı yüzde 19’a çıkacak” dedi. Niro’nun Kia için yeni olmadığının altını çizen Maraş, bu teknolojide 30 yıllık bir geçmişe sahip olduklarını, 1986’da elektrikli ticari Besta’yı Atina Olimpiyatları için ürettiklerini hatırlattı. Türkiye’nin de hibrit araçlarlarla ilgili gelişmelere kayıtsız kalamayacağını ve bu konuda da iddialı oldukları söyleyen Özgür Maraş, şunları kaydetti:

“Hibrit denince akla gelen ilk marka olacağız. Özellikle Niro’nun Avrupa’da 6 aylık performansına baktığımızda 37 binlere varan satış adetleriyle bunu görebiliyoruz. Çevre bilinci, vergi avantajı ve düşük tüketim ile hibritler artık tüketici tercih sıralamalarında ilk sıralarda. Kia olarak 2023 yılına kadar hibrit ve elektrikli 11 yeni model satışa sunulacak.”

Kia Grup Direktörü Ayşe Tuncel

Ayşe Tuncel: Filoda Kia yüzde 10’a indi

Kia Grup Direktörü Ayşe Tuncel, Türkiye’de marka algılarının adeta bir sıçrama yaşadığını belirterek, “2010’da Kia’da filo satışının oranı yüzde 90’dı. Geçen 7 yılda filo oranımız yüzde 20’lere kadar geriledi. Bu yıl yüzde 10 civarında kalacak. Artık satışlarımızın yüzde 90’ı perakende. Bu da marka olarak bize çok şey kazandırıyor. 15’inci sırada başladığımız marka algısı sıralamasında önümüzde 2 yılda ilk 10 arasında olacağız” diye konuştu. Kia’yı diğer markalardan ayrıştıran en önemli faktörün ‘fiyat-fayda’ oranı olduğunu söyleyen Tuncel, şöyle devam etti: “Diğer markalardaki ekstra donanımlar, bizde en alt paketlerde bile standart sunuluyor. Böylece hem müşterilerimize hem de bayilerimize çok daha karlı çıkma fırsatı yaratıyoruz. Globalde de 8 yıldır aralıksız büyüyen bir markayız. Kia dünya pazarında yüzde 2.5’lik pazar payına sahip. Sadece geçen yıl yüzde 6.4’lük bir büyüme gerçekleştirdi. Marka değeri sıralamasında 500 marka arasında 69’uncu sıradayız ve sürekli yükseliyoruz.”

Kia Niro nasıl bir “araba”?

Kia Niro, ABD’yi uçtan uca en düşük yakıt tüketimiyle geçerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Otomobil 100 km’de 3.8 litre yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. Araçta yer alan 1.6 litre benzinli motor ve lityum-iyon polimer batarya ile 32 kW’lık elektrikli motor toplamda 141 beygir güç sağlıyor. Niro’da anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, ısıtmalı koltukları ve geri görüş kamerası, sunroof ve 18 inç alaşım jantlar standart sunulurken, kablosuz akıllı telefon şarjı ve 220 V’luk priz girişi ile tüm elektronik aletler şarj edebiliyor. Hibrit aracın

EuroNCAP güvenlik testlerinden 5 yıldız aldığını ekleyelim. Tek donanımla satılacak Niro’nun fiyatı 123 bin 900 liradan başlıyor. Niro’nun Plug-in versiyonu da yılın son çeyreğinde Türkiye’de olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz