KPMG: Otomotivde 2019 birleşmeler yılı olacak

0

Yüksek faiz ve kur çemberinden çıkamayan otomotiv 2019’a kötü başladı. Peki yıl nasıl devam edecek? Özellikle bayilik ayağını zorlayacak olan öngörülere karşın araştırma şirketi KPMG bir rapor yayınladı.

KPMG Türkiye bu raporunda 2019’da sektörde beklenen değişimleri ele aldı. KPMG’ye göre başta tedarik firmaları olmak üzere Türk otomotiv sanayisinde önümüzdeki yıllarda birleşme ve satın almalar artacak.

[yuzo_related]

KPMG Türkiye’nin, otomotiv sektörüne ilişkin hazırladığı yeni rapor, 2019’u nasıl geçireceğine dair çarpıcı öngörüler içeriyor.

Türkiye otomotiv sektöründe 2015’ten bu yana yaşanan birleşme ve satın almaları inceleyen KPMG, 2019’da özellikle otomotiv tedarik sanayisinin yatırımcıların ilgi odağı olacağını vurguladı.

Hem kârlı hem sıkıntılı şirketlere ilgi olacak

KPMG Türkiye Bölüm Başkanı Hande Şenova, otomotiv sektörü içinde yer alan şirketlerin hem karını koruyanlara hem de sermaye bulamayanlara yönelik yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

Hande Şenova, “İhracat oranı yüksek, kur riski göreceli olarak düşük olan ve kârlılığını koruyabilen şirketler, stratejik ve finansal yatırımcıların radarında. Ayrıca mali olarak sıkıntıya düşmüş ve piyasadan borçlanamayan yani sermaye finansmanı gereksinimindeki firmaları takip eden yatırımcılar için önümüzdeki dönemde önemli fırsatlar gelişeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

KPMG Otomotiv 2019 Raporu’nda dikkat çeken bazı konular şuyle sıralandı:

23 birleşmenin gözdesi tedarikçiler

Türkiye’de 2015-2018 yılları arasında otomotiv sektöründe görülen 23 birleşme ve satın alma işleminin büyük çoğunluğu tedarik sanayi alanında gerçekleşti. Türkiye pazarına giren yabancı yatırımcıların amacı konumlarını güçlendirmek ve önde gelen ana üreticilere ulaşmak olarak öne çıkıyor.

Yeni Ar-Ge merkezi

Teknoloji firmalarının otomotiv sektörüne girişiyle birlikte otomotiv, Ar-Ge faaliyetlerinin merkezine dönüştü. Sektörün değişimine ayak uydurmak isteyen firmalar sıklıkla teknoloji şirketleriyle ortaklık kurmaya çalışıyor.

İhracat lideri, 1 milyonu ne zaman yakalayacak?

Türkiye otomotiv sektörü, 2018’de gerçekleştirdiği 31.6 milyar dolarlık ihracat ile toplam ihracatın yüzde 19’unu, toplam istihdamın ise yüzde 6’sını oluşturdu. Geçen yıl küçülme gösteren otomobil üretiminin 1 milyon adet seviyesini yakalamasının birkaç yıl sürmesi bekleniyor.

Satışlar yeniden 1 milyona ne zaman çıkacak?

Rapora göre otomotiv üretiminin büyüme trendine girebilmesi için yapısal reformların yapılmasına ihtiyaç sürüyor.

Hint yatırımları sürecek

Türkiye’de otomotive yabancı sermayeli yatırımlara bakıldığında adet bazında ABD ağırlıklı olmak üzere Avrupa ülkeleri, Japonya ve Hindistan’ın önde geldiği görülüyor.

Traktör ve tarım makineleri alanında ise Hindistan menşeili Mahindra yatırımları sektöre damga vurmuş durumda.

Raporda, Türkiye’de üretilen ürünlere yönelik vergi teşviki ve iç pazarın büyüklüğü sebebiyle Hindistan’ın Türkiye yatırımlarının süreceği öngörüsünde bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here