Köprü ve otoyolların satışı tamamlandı, yeni sahipler Malezyalı UEM, Koç ve Ülker ortaklığı oldu

0

 

Türkiye'nin en büyük ihalelerinden biri tamamlandı. 8 otoyol ile iki köprüyü içeren dev özelleştirmede Koç-Ülker-UEM ortaklığı ipi 5.640 milyon dolarlık ihale bedeliyle göğüsledi. Bugüne kadar ilk kez ortak yatırım yapan Koç ile Ülker konsorsiyumu dikkat çekti. Daha önce Ülker'in Sağlam İnşaat firması, Ford otosan'ın Acıbadem arazisini satın alan ortaklıkta yer almıştı.

 

 

Türk Telekom, Tüpraş, Halk Bankası gibi Türkiyenin en büyük özelleştirmelerinden biri olan köprü ve otoyolların ihalesi tamamlandı. Bugünkü ihalenin kazananı Koç Ülker ortaklığı son 11 yılda 3.3 milyar aracın geçtiği ve bu geçişler karşılığında 3.8 milyar drolar bıraktığı Boğaziçi ve FSM köprüleri ile sekiz otoyolu kapsayan özelleştirme ihalesinde mutlu sona ulaştı.

İhalenin eleme olmadan yapılan ilk turunda başlangıç tutarı 3.83 milyar dolar olurken, elemeli turlara geçildiğinde ihaleye 5 milyar 640 milyon dolar veren Koç ve Ülker gruplarının kurduğu Malezyalı UEM Grubu'nun da içinde olduğu konsorsiyum ihaleyi alan taraf oldu.

 

MOLA DÖNÜŞÜ TEKLİF KABUL EDİLDİ

Elemeli ihalenin son aşamasında ihale komisyonu 5 milyar 720 milyon doları dile getirince, Koç-UEM-Ülker Grubu da karar vermek için mola istedi. Ortaklık mola dönüşünde bu teklifi kabul etti.

Türkiye'nin en büyük özelleştirme ihalelerinden biri olan köprü ve otoyol özelleştirme ihalesi uzun ve heyecanlı bir sürece sahne olmadı. Aksine ihale başladığı gibi bitti.

Elemesiz ilk turda başlangıç fiyatı 3.83 milyar dolar oldu. Elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Nurol Holding AŞ – MV  Holding AŞ – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ – Kalyon İnşaat Sanayi  ve Ticaret AŞ – Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu elendi. 

 

İtalyan otoyollarının işletmecisi bile ihale için geldi

Üç dev konsorsiyamunu kurulmasına yol açan köprü ve otoyolların özelleştirilmesinde çıkılan rakamı göstermesi bakımından bazı bilgilere bakmak gerekiyor. Teklif sahipleri de bu rakamlara baktıktan sonra yeni döneme yönelik projeksiyonlarını yapıp, ona göre teklif hazırladılar.

 

– Köprü ve otoyollardan 1 Ocak 2001-30 Kasım 2012 tarihleri arasında köprü ve otoyollardan geçen 3.3 milyar araçtan 3.8 milyar dolar gelir elde edildi. 

 

En büyük özelleştirme işlemlerinden biri olan köprü ve otoyol özelleştirmesi ihalesine üç 3 konsorsiyum katıldı:

– “Nurol Holding AŞ – MV Holding AŞ – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ – Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ – Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu”,

 

– “Koç Holding AŞ – UEM Group Berhad – Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu”

 

– Autostrade Per I'Italia SPA – Doğuş Holding AŞ – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ – Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu” 

 

Kafasına göre fiyat belirlenmeyecek

Fiyat artışlarında 6001 sayılı Kanun'un çıktığı tarihte yürürlükte olan ve halen geçerliliğini koruyan otoyol ve köprü geçiş ücretleri esas alınarak, sadece sözleşmede belirlenecek olan ücret artış oranları uygulanabilecek. İşleticinin hiç bir şekilde keyfi fiyat belirlemesi söz konusu değil. Ayrıca işleticinin mevcut alt yapının geliştirilmesi amacıyla ilave şerit genişletilmesi, bağlantı yolları yapılması gibi yatırım yükümlülükleri de olacak.

 

KÖPRÜ VE OTOYOL GELİRLERİ

Karayolları Genel Müdürlüğü, 2001'de 187,4 milyon araçtan 203,5 milyon dolar, 2002'de 195,6 milyon araçtan 136,3 dolar, 2003'te 217,3 milyon araçtan 181,8 milyon dolar, 2004'te 243,1 milyon araçtan 265,5 milyon dolar, 2005'te 257,5 milyon araçtan 321,9 milyon dolar, 2006'da 2810 milyon araçtan 348,8 milyon dolar, 2007'de 303,1 milyon araçtan 493,5 milyon dolar, 2008'de 309,8 milyon araçtan 431 milyon dolar, 2009'da 314,2 milyon araçtan 402,6 milyon dolar, 2010'da 329,6 milyon araçtan 561,1 milyon dolar gelir elde etti.

 

ÖZELLEŞEN YOLLAR HANGİLERi ?

Özelleştirmenin ardından köprü ve otoyolların bakım ve onarımı dahil bütün maliyetler özel sektör tarafından yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü bu faaliyetleri denetleyecek.

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yollarıyla 

– “Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu”, “Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu”, “Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu”, “Toprakkale-İskenderun Otoyolu”, 

 

– “Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu”, “İzmir-Çeşme Otoyolu”, “İzmir-Aydın Otoyolu”, “İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu”,

 

– “Boğaziçi Köprüsü”, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu”, bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyor.

 

Köprüler 421 milyon dolara malolmuştu

1970'te yapımına başlanan ve 1973'te açılan Boğaziçi Köprüsü 21.7 milyon dolara mal oldu.  1986-1988 arasında inşa edilen FSM Köprüsü'nün maliyeti de 400 milyon dolardı.  2013 yılında yapımının üzerinden 40 yıl geçecek olan Boğaziçi Köprüsü'nün bakımı yeni işletmeci tarafından yapılacak. Bakımının yapılması için 2013'ten sonra en fazla 2 yıllık bir erteleme yapılabilecek. Bakım sırasında Boğaziçi Köprüsü yaklaşık 1 yıl boyunca tamamen kapatılacak. Çelik halatlar değiştirilirken, depreme karşı güçlendirme çalışması da yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here