Komşu komşunun külüne muhtaç

Otomotiv endüstrisinin en büyük sorunlarından biri de sürekli iyileşme ve gelişmenin yüksek maliyetleri. Yeni teknolojilerin artık daha sık beklenmesi, rekabetin artması, maliyetlerin yükselmesi ve tüketim çılgınlığı pazarlama ile geliştirme arasındaki savaşı giderek pahalı hale getiriyor.

Bu da farklı şirketlerin birbiriyle işbirliğine girmelerine yol açıyor.

İşbirliği denemelerinin son örneklerinden birini de iki Japon şirket veriyor. Mazda’nın SkyActiv adıyla motor ve otomobil teknolojinde attığı önemli adım, Toyota için kalkış noktası olacak.

Mazda ve Toyota Motor teknolojisini paylaşacak

İki Japon büyük anlaşma peşinde..

Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota, aralık ayında satışa çıkardığı Mirai modelinde kullandığı çevreci hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisini Mazda’ya verirken, vatandaşından SkyActiv eko-motor teknolojisini alacak.

Böylece Toyota bugüne daha rekabetçi motorlarla uyak uydururken, Mazda da geleceğe hazırlanabilecek.

Japon medyası Mazda ve Toyota’nın donanım paylaşımında anlaştığını kesin olarak yazıyor.

Japon Nikkei Daily gazetesine göre Mazda ve Toyota yakında resmi anlaşmayı imzalayacaklar.

Habere göre iki dev şirket hibrit ve yakıt hücre teknolojisinin yanı sıra içten yanmalı motorlardaki gelişmeleri de birbirleriyle paylaşacaklar.

Anlaşma gerçekleşirse geliştirilmesi en muhtemel motorun dünyada ilk olan Toyota Mirai‘nin yakıt hücreli motoru olması öngörülüyor.

Mazda ise yakıt hücreli ilk modelini 2020 yılına kadar pazara sürmeyi ve alternatif yakıtlı araçlar ile bir patlama yapmayı planlıyor.

Anlaşmanın diğer tarafında Mazda’nın ödüllü ‘Skyactiv’ benzinli ve dizel motorunun Toyota modellerinde kullanılması geliyor. Bu sayede Toyota daha performanslı ve tutumlu motorlarla rekabette gücünü korumayı planlıyor.

Bu aynı zamanda Yaris gibi küçük sınıftan yeni jenerasyon GT86’ya kadar tüm binek Toyotaların kalbinde Mazda imzası olacak anlamına da geliyor.

Toyota, BMW ile girdiği işbirliğiyle Mini motorlu otomobillerini de Avrupa pazarında satıyor. BMW Grubu’nun 1.6 litre dizel motoru, Türkiye’de üretilen Verso modelinde de görev yapıyor.

Bu motor Toyota’nın Avensis ve Auris modellerine de bu yaz itibariyle yeni nesilleriyle birlikte gelecek.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here