Koç’tan Sisler Bulvarı

2012 yılında Ford ve Tofaş’taki yatırımlar da dahil 6.5 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını dile getiren Mustafa Koç, “Yanınızdakiler Türkiye’nin büyümesinin 2012’de yavaşlamasını, ‘sisli havada dengeli yol alma’ şeklinde değerlendiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “2012’de, Koç Holding tarihinde en yüksek seviyede yatırım harcaması gerçekleştirecek.

Şirketlerimizin kombine 2012 yatırım bütçelerinin toplamı 6.5 milyar lira civarında planlandı” dedi. KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 2012’nin, Koç Holding’in tarihinde en yüksek seviyede yatırım harcaması gerçekleştirecekleri yıl olacağını belirterek, “Şirketlerimizin kombine 2012 yatırım bütçelerinin toplamı 6.5 milyar lira civarında planlandı.

Bu planın içinde en büyük pay, Tüpraş’ın fuel oil Dönüşüm Projesine ait. Önümüzdeki yıllarda devreye girecek yeni araç projeleri devam eden Ford Otosan, Tüpraş’tan sonra en yüksek yatırım bütçesine sahip şirketimiz. Arçelik, Tofaş, Otokoç ve Yapı Kredi Bankası ise en yüksek tutarda yatırım harcaması planlayan diğer şirketlerimizdir” dedi.

Satın alma dahil değil

2012’de Türkiye’de ekonomik aktivitenin bir miktar yavaşlayacağı tahminlerine kendisinin de katıldığını ifade eden Koç, şunları söyledi: “Ancak, bu durumu sisli havada, virajlı bir yolda çok hızlı giden bir arabanın hızını azaltarak dengesini sağlaması ve yoluna daha güvenli bir şekilde devam etmesi olarak yorumlamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Dünya ekonomisinde bu kadar çok sorun varken, Türkiye’nin tüm bunlara hiç dikkat etmeden ve bunlardan etkilenmeden çok yüksek bir hızda büyümeye devam etmesi ne mümkün, ne de doğru.

Son iki yılda hızla yükselen cari işlemler açığımız ve bununla birlikte özel sektörün giderek artan dış borcu, 2010 ve 2011’de tadını çıkartmakta olduğumuz hızlı büyümenin sürdürülebilirliği konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Bu çerçevede değerlendirdiğimde, 2012’de Türkiye ekonomisinde beklenen yavaşlamanın, finansal piyasalardaki istikrarın sağlamlaştırılması ve ekonomik büyümenin daha istikrarlı bir seyre kavuşması anlamında iyi bir dengeleyici unsur olacağını düşünüyorum.”

Ani fren yoldan çıkarır

Ekonomide beklenen yumuşak inişin, sert bir yavaşlamaya ya da ekonomide daralmaya dönüşmesinin engellenmesi üzerinde durulması gereken en önemli konu olduğunu belirten Koç, şunları söyledi:

“Bu nedenle, tüketicilerin ve yatırımcıların frene çok ani bir şekilde tek seferinde basmalarındansa ki, böyle yapınca arabanın kayıp yoldan çıkması çok muhtemel, ileri sürüş tekniği derslerinde anlatıldığı gibi frene daha yumuşak ama sık aralıklarla basıp güvenli bir şekilde arabayı yavaşlatmak daha doğru bir yöntem olarak gözüküyor.

Elbette Hükümetin ve Merkez Bankası’nın da politikalarıyla bu sürece gerekli desteği vermesi ve ekonomide yumuşak inişin sağlanmasına katkıda bulunması gerekiyor.”

Ekonomi ikinci 6 ayda toparlanır 

MUSTAFA Koç, 2012 yılına ilişkin beklentilerini şöyle aktardı:

“İlk yarıda Avrupa’daki borç krizinin çözümüne ilişkin ilerleme sağlanması durumunda, finansal piyasalardaki risk iştahının toparlanmaya başlayacağını tahmin ediyorum.

İlk yarı zorlu olacak gibi gözükürken, baz aldığımız nispeten olumlu Avrupa senaryosunun gerçekleşmesi durumunda, işlerin yılın ikinci yarısında yavaş yavaş normale dönmeye başlayacağı gözüküyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz