Koç, yüzde 50’yi Tofaş ve Ford Otosan ile yakaladı

Türkiye’de FiatChrysler (FCA) ve Ford gibi iki dünya devinin ortaklığıyla üretim yapan Koç Grubu, Türkiye ekonomisinde ve onun lider sektörlerinden otomotivde tarihi rakamları yakaladığını ilan etti. Türkiye otomotiv üretiminin yüzde 49’unu gerçekleştirirken, ihracatın da 48’i Koç şirketlerinden geldi. Koç, yüzde 50’yi Tofaş ve Ford Otosan ile yakaladı.

Koç Holding yılın ilk 9 ayında 49.8 milyar TL konsolide ciro, 2.4 milyar TL ana ortaklık payı net dönem kârı elde etti.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Yılın ilk 9 ayında portföy yapımız ve güçlü ihracat performansımız ile ekonomideki dalgalanmalara karşın istikrarlı bir performans sergiledik.

Yılın ilk 9 ayında 4.2 milyar TL’lik yatırım yaptık. Yatırımlarımıza kararlılıkla devam ederken, bizi güçlü kılacak küresel stratejik adımlara önem vermeyi sürdürüyoruz” dedi.

Koç’un lokomotif sektörlerinden biri olan otomotivle ilgili bilgiler veren Çakıroğlu, Türkiye otomotiv ihracatındaki paylarının yüzde 43’ten yüzde 48’e, üretimdeki paylarının da yüzde 45’ten yüzde 49’a yükseldiğini açıkladı.

TOFAŞ fabrika montaj hattı
KOÇ Grubu, Türkiye’de Ford ve Fiat markalarıyla Transit, Courier, Egea, Doblo ve Fiorino modellerini üretiyor.

Yüzde 50’yi Tofaş ve Ford Otosan ile yakaladı

Koç Topluluğu şirketlerinin yılın ilk 9 ayında büyümenin itici gücü olmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Levent Çakıroğlu şöyle devam etti:

“Bu dönemde otomotiv sektöründeki ihracat artışı adet bazında yaklaşık yüzde 13 olarak gerçekleşirken; Tofaş 1 milyar dolarlık yatırımla geliştirdiği, fikri ve sınai haklarına sahip olduğu Egea ailesinin katkısıyla yurt dışı satış cirosunu yüzde 63 artırmayı başardı.

Ülkemizin ihracat şampiyonu olan Ford Otosan; otomotiv sektöründeki yurtdışı satışların yaklaşık yüzde 24’ünü tek başına gerçekleştirirken, cirosunun da yaklaşık yüzde 69’unu ihracattan elde ediyor.

Tofaş ve Ford Otosan’ın başarılı performansının da katkısıyla yılın ilk 9 ayında otomotiv ihracatımız adet bazında yüzde 25 arttı. Türkiye otomotiv ihracatındaki payımız yüzde 43’ten yüzde 48’e, üretimdeki payımız yüzde 45’ten yüzde 49’a yükseldi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz