Hafif ticari araç filosu olanlar, hepsini satacak

0

Türkiye otomotiv satışları içinde 330 bin adetlere ulaşan filo kiralama pazarına sevindirici haber geliyor. Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Yönetmeliği değişiyor. Türkiye filo kiralama şirketlerinin çatı örgütü TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) Başkanı Türkay Oktay, Bakanlığın yeni düzenleme için görüş istediğini ve bir  süre sonra yapılacak değişiklikle hafif ticari araçların da kiralanabileceği yeni dönemin başlayacağını söyledi.

Filolarda yeni döneme doğru.

Hatırlanacağı gibi 2009 yılında yapılan Karayolları düzenlemesi hafif ticari araçlarda kiralık araç kullanımını sona erdirmişti. O tarihten sonra kendi taşıma işlerini yapan şirketlerin kendi araçlarına sahip olmalarını şart koşan düzenleme devreye girmişti. Bu da filo kiralama şirketlerinin önemli satış kaybetmelerine neden olmuş, hafif ticari araç pazarını ve üretimini de olumsuz etkilemişti.

1 öz mal araç, 10 hafif ticari kiralatacak

Yeni düzenlemeyle bir öz mal aracın 10 katına kadar ticari araç kiralanabilecek. Yani düzenlemede sahiplik kısmı yumuşatılıyor. TOKKDER, OSD, ODD ve OYDER gibi sektör derneklerine de iletilen Karayolları Yönetmelik taslağında trafikte dolaşacak yük taşıma amaçlı hafif ticari araçlardan istenecek belgeler değiştiriliyor.
Böylece kendi faaliyetleri için taşımacılık yapacak olanların belgeleri yenilenecek.

Karayolları Yönetmeliği değişiyor.

Yeni düzenleme için TOKKDER olarak sektörün diğer örgütleriyle de görüştüklerini ve onların da desteğini aldıklarını söyleyen dernek Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Oktay, “Bu gerçekleşirse, KOBİ’ler finansman rahatlığına kavuşurlar. Ellerindeki araçları satarak, sermayelerine katkı sağlarlar. Ayrıca Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi olan Türkiye otomotiv sanayi de büyüme yönlü satış rakamlarına ulaşır. Bu düzenlemenin çıkması filo pazarını yüzde 15-30 oranında büyüteceğini tahmin ediyoruz. Türkiye Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi ama iç pazarı destekleyecek ticari araç kiralaması yapılamıyor. Bunun kısa süre içinde düzeleceğini ve pazarın yeni açılımlara kavuşacağını düşünüyoruz.”

TOKKDER Başkanı ve LeasePlan Genel Müdürü Türkay Oktay, müjdeyi verdi.

Ticari araçlar da kiralanabilecek

Oktay, ticari araç kiralama alanında yaşadıkları sorunu şöyle anlattı:
“Sıkıntılarımızdan biri ticari araç kiralayamamamız. Bunun dünyadaki tek örneğiyiz. Ticari aracın kiralanamadığı başka bir ülke yok. Karayolları Taşıma Yönetmeliği nedeni ile yapamıyoruz bunu. Kanun bize ticari araç kiralayamazsınız demiyor ama bu düzenleme ile getirilen belge düzeninde öz malı olma şartı var. İnsanlar ticari araç kullanacaksa öz malı olmak zorunda. Belge alabilmeleri için. İki hafta önce yeni bir taslak elimize geçti. Karayollarının yeni bir taşıma yönetmeliği üzerinde çalışıyor. Biz de görüşlerimizi bildirdik. Bu yönetmelikte inşallah ticari araçların kiralanması ile ilgili bu engel ortadan kalkacak gibi görünüyor. Taslak metin düzeltmeler ile yürürlüğe alınırsa güzel olacak. Hemen olmaz ama bizim binek araç kiraladığımız birçok müşterimizin ticari araç ihtiyacı da var. Biz onları satın almaya yönlendiriyorduk, şimdi kiramadaki zengin çözüm seçeneklerine kavuşacaklar. Sermayelerinin önemli kısmını araç almaya bağlamayacaklar. KOBİ’nin zaten kısıtlı kaynağı var; bir yandan da ticari araca ihtiyacı var. KOBİ bu arabayı kiralıyor olabilse zaten o faaliyetine daha fazla sermaye ayıracak. Dolayısıyla bu da KOBİ’lerde bir sermaye rahatlığı getirir. Bugün biliyorsunuz kredi garanti fonu çıkarıldı. Devlet şu anda KOSGEB kredileri gibi çalışmalarla KOBİ’leri desteklemeye çalışıyor. Bu öz kaynak sıkıntısını bir şekilde aşmaya çalışıyor. Bu da onun endirekt yollarından bir tanesi olacaktır. Bu çalışmamızda umuyoruz ki yakın zamanda olumlu sonuçlar alabileceğiz. Bakanımızdan ve müsteşarımızdan randevu da talep ettik. Yönetmelik için henüz bir tarih yok.”

Kendileri alırsa, 8-10 yılda bir, kiralamada 3 yılda bir

Hafif ticari araçlarda kiralama döneminin başlamasının bir etkisinin de araçların yeniliğinde görüleceğini ifade eden Oktay, şunları dile getirdi:
“Hafif ticari araçlar için çok önemli bir üretim üssü ve pazarız. Kiralama dönemi yeniden başlarsa bu güce daha da destek olur, hatta üretime de destek olur. Çünkü bugün şirketler ticari araç satın aldıkları zaman 8-10 yılda bir değiştiriyorlar. Kiralamada ise 3-4 yılda değiştirmek durumundasınız. Dolayısıyla araç satış devir hızı artacak. Otomatik olarak ticari araç satışlarına ve 2. ele olumlu yansır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here