Kıymayın efendiler ! Motosikletli kurye kapı önüne kondu

Sait Taman

Bir motosikletli kurye kazası daha; Bu kez ölümle hukuk arasında gidip gelen bir mücadelenin konusu. 2019 yılında Türkiye’nin en büyük yemek sipariş şirketinde motosikletli kurye olarak çalışırken, kırmızı ışıkta geçen bir aracın çarpmasıyla cam gibi kırılan bir yaşam. Bu hikaye hayatını motosiklet ile yemek yetiştirerek geçirmek isteyen bir kuryenin çığlığını kulaklarımıza getiriyor.

İstanbul’da bir yemek satın alma firmasında kuryelik yapan Sait Taman, 2019’da geçirdiği trafik kazası nedeniyle ölümle burun buruna geldi. Kaza sonrası çalıştığı şirketin desteğini yanında görmek isteyen Taman; tam tersini yaşadığını; tedavi devam ederken, “işten çıkarıldığını” söyledi.

Sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışan Taman, bu konuda hukuki yollarla hakkını aramayı da sürdürüyor.

Motosikletli kurye Taman, geçtiğimiz yıl Eylül ayında İstanbul – Kozyatağı bölgesinde sipariş götürürken, kırmızı ışıkta geçen bir aracın çarpmasıyla ölümden dönen bir isim. Kazadan sonra vücudunda 11 ayrı noktada kırık ve 3 ayrı fıtık oluşan kurye, neredeyse felç kalıyordu. Çalıştığı firma ise sadece geçmiş olsun temennisinde bulunmuş.

Seni ortada bırakmayacağız, yanındayız!

Sait Taman, kazanın ardından yaşananları anlatıyor. Taman; “Olay yerinden hastaneye kaldırıldıktan sonra, ultrason ve tomografilerde akciğerimde ufak bir kan görüldü. Bundan dolayı 3 gün boyunca hastanede yatırıldım.

Doktorlar, kırıklarım olmadığını söyledi. Fakat 3 gün sonra ciddi sırt ağrıları ile birlikte Kurtköy Emsey hastanesine gittim. Orada çekilen 3 boyutlu MR’da omurgalarım arasında baskı oluştuğu ve kırıklarımın olduğu söylendi. Buna bağlı olarak da vücudumda bir kaç fıtık oluştu.” diyerek, kaza anından sonra yaşadıklarını dile getiriyor.

Kaza günü, şirketin bölge şefi ve çalışma arkadaşları da Sait Taman’ın yanındaydı.

Taman; “Şirketin lojistik yöneticisi Fırat Bey aradı, seni ortada bırakmayacağız ve yanındayız dedi. Her konuda destek sağlayacaklarını, arkamda olduklarını söylediler.”

“Bu süre zarfında ise fizik tedavilere ve ara kontrol olarak beyin cerrahi servisine gidiyordum. Şirket yardım amaçlı 2-3 defa maaşımı yatırdı. 6 ay sonunda istirahat raporum bittikten sonra şirket doktoru, sağlık raporumu inceledi.

Artık “bundan sonra kuryelik yapamayacağımı” söyledi. Beni depolarından birinde sorumlu olarak çalıştıracaklarını, eve gidip dinlenmemi ve bana haber vereceklerini söylediler. Daha sonra 16.03.2020 tarihinde, bölge süpervizörü İnayet Bey, beni arayarak iş akdimin feshedildiğini ve bana uygun iş bulamadıklarını belirterek, işten çıkışımın yapıldığını bildirdi. Bu zaman diliminde de, ne evime geçmiş olsuna geldiler, ne de aradılar!”

Özel sigortam iptal oldu, tedavim yarım kaldı

Taman, şirket tarafından kendisine ihbar tazminatı haricinde hiçbir şekilde tazminat veya ödeme yapılmadığını belirtti.

İki çocuk babası Taman; “Bu şekilde ortada bırakılıp mağdur edildim. Bunca mağdurluğum karşısında hiçbir maddi ve manevi destek sağlanmadı. Hala evdeyim ve hem maddi, hem de psikolojik olarak sıkıntı yaşıyorum.”

“Özel sağlık sigortam vardı fakat yapılan tedavim devam ederken, işten çıkarıldığım için özel sağlık sigortam da iptal oldu. Bu yüzden tedavim yarım kaldı; maalesef özel hastane olması ve masrafların yüksek olması sebebiyle tedavime devam edemedim.”

Büyük ve insanlara değer veren bir firma değil!

Taman, içinde bulunduğu durumun daha da kötüye gittiğini ve yalnız kaldığını söylüyor.

“5 kuruşsuz ortada bıraktılar, hayatımın bir kısmı gitti ve yarım insan gibiyim şimdi… İşe iade için ara bulucuya başvurdum fakat işe iade alınmayacağımı, iade tazminatı ödemeyeceklerini söylediler. Ben de mahkemeye başvurmak durumunda kaldım. Artık ilerleyen zamanda neler olacak, göreceğiz. Bu firma, dışarıdan görüldüğü gibi büyük ve insanlara değer veren bir firma değildir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz