Kış lastiğinde harflere dikkat

 

 

Havaların aniden soğuması ve bunun da devam edecek olması kış lastiğini yeniden gündeme getirdi. Muhtemelen bugünden itibaren lastik satıcılarının telefonları meşgul çalmaya başladı.

 

Otomotiv Lastik Satıcıları ve  Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekerek, kullanımın giderek yaygınlaştığını ve kış lastiği bilincinin geliştiğini belirterek, şunları söyledi:

"2011 yılına kadar yüzde 15 seviyelerinde dolaşan kış lastiği kullanımı yüzde 30'lara kadar yükseldi. Biz bu rakamın 2013-2014  yıllarında kış koşulları da dikkate alınarak yüzde 40'lara yani 4-4,5 milyon  adetlere kadar çıkacağı düşüncesindeyiz"

 

dedi.

Karataş, Türkiye lastik yenileme pazarının yaklaşık 14 milyon adet  olduğunu belirterek, bunun yaklaşık 3,5 milyon adetlik kısmının ise kış  lastiklerinden oluştuğunu dile getirdi.

 

M+S tipi lastiklere dikkat

Karataş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kış lastiği  genelgesini genel olarak desteklediklerini ancak minibüs, otomobil ve kamyonet  türü araçların lastiklerinde sadece M+S (Çamur+Kar) işaretinin yeterli görülmesinin hatalı bir uygulama olduğunu vurguladı.

 

Söz konusu lastiklerin herhangi bir standardı bulunmadığını kaydeden Karataş, M+S tipi lastiklerin bağımsız test kuruluşları tarafından yapılan fren testlerinde kışın, kış lastiğine göre daha uzun fren mesafesi, yazın da yaz lastiğine göre daha uzun fren mesafesi verdiğine dikkati çekti.

 

M+S logolu lastiklerin kış lastiği olarak kabul edilmesi konusunda  düşünülmesi gerektiğini ifade eden Karataş, şöyle konuştu:

"Almanya'da kış koşullarında bir aracın trafiği aksatması üzerine altındaki lastiklere bakılmaksızın 80 Euro ceza kesiliyor, Avusturya'da ise minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinde sadece M+S işaretinin kabul edilmesi durumunda lastik dibi derinliğinin en az 4 milimetre olması isteniyor. Ülkemizde de minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinde sadece M+S işaretinin olması durumunda lastik diş dibi derinliği  konusunda en az 4 milimetre olma zorunluluğu getirilmeli ve tüketicilerimiz  mümkün olduğunca kalitesi test edilmiş markaların M+S logolu lastiklerini tercih  etmelidir."

 

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz