Kış lastiği zorunluluğu yaklaşıyor, neden kış lastiği tercih edilmeli?

1 Aralık geldi, çattı ve kullanıcılar kış lastiği zorunluluğu ardından araç sahipleri lastikçilerin kapısını çalmaya başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Karayolları Trafik Kanunu kurallarına göre; ticari araçların kış lastiği takmaları, illerin hava-iklim şartlarına göre 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu tutuluyor. Fakat, bu otomobilinize kış lastiği takmamanız gerektiği anlamına da gelmiyor… Kış lastiği ne zaman takılır? Neden tercih edilmeli?

Olumsuz hava şartları, tüm dünyadaki trafik kazalarının nedenleri arasında en üst sırada yer alıyor. Kullanıcının kontrolü dışındaki yaz lastikleri, hava sıcaklığının belirli bir seviyenin altına düştüğü ıslak ve soğuk kış koşullarında sertleşince yeterli yol tutuşu sağlayamıyor.

Bu nedenle de havanın +7 derecenin altına düşmesiyle birlikte yaz lastikleri yerine ıslak ve karlı zeminde kullanılan kış lastiklerine geçmek gerekiyor.

Kış mevsiminde kış lastiği kullanımının avantajları ise şu şekilde;

  • Özel geliştirilmiş lastik hamuru ile üretilen kış lastikleri, sıcaklıklar düştüğünde dahi sertleşmeyerek, yol üzerinde tutuşu artırıyor.
  • Kış lastikleri üretimlerinde kullanılan özel hamur karışımları sayesinde düşük sıcaklıklarda bile maksimum performansa sahip oluyor.
  • Kışın yaz lastiği kullanmak lastiklerin daha çabuk yıpranmasına neden olurken; aynı şekilde yazın kış lastiğini kullanmaya devam etmek performans kaybı ve lastik ömrünün hızlı bir şekilde tükenmesine yol açıyor.
  • Kış lastiğinin seçimi yaparken aracın orijinal lastik ebatlarına uyması önemli bir kriter. Eğer araç için ebat değişikliği yapılacaksa, mutlaka araç üreticisinin önerdiği ebatlar dikkate alınmalı.
  • Kış lastiği zorunluluğu uygulamasına girmeyen otomobil sahipleri için yıl boyunca tek tip lastik kullanmak ekonomik gibi gözükebilir; fakat olası ihtimaller sonucunda daha çok masrafla karşılaşmanız da mümkün.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz