Kış Lastiği Yönetmeliği’ne destek geldi

0

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırladığı yeni yönetmelikle birlikte yolcu ve yük taşıyan araçlara kış lastiği zorunluluğu getirildi. Böylece yolcu ve yük taşıyan araçlar her yılın 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği ve yanağında M+S (Mud&Snow – Çamur ve Kar) olan lastikleri kullanmakla yükümlü olacak. 

Çoğu Avrupa ülkesinde ekim ve nisan ayları arasında zorunlu olan kış lastiği uygulamasının Türkiye’de de yürürlüğe girmesi çalışmalarına tam destek verdiklerini bildiren LASDER Lastik Sanayicileri Derneği Başkanı ve Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, “Bu uygulama, kış aylarında %20 artış gösteren trafik kazalarının azaltılmasında büyük rol oynayacak. Çünkü özel bir teknolojiyle üretilen bu lastikler yağmurlu ve karlı hava koşullarında yol tutuşu ve performansıyla güvenli sürüş sağlıyor.” Dedi.

 

Kış lastiği nedir?

Kış lastikleri; özel karışımı sayesinde kış şartlarında, yani 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda,  yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruyor. Özel deseni sayesinde karlı zeminde ilave çekiş sağlıyor. Kış lastikleri, içeriğindeki yüksek silika oranı sayesinde ıslak zeminde yol tutuşu artırılmış ürünlerdir. Bütün bu teknik özelliklerin sonucu olarak, yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşüyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor.

kış lastiği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here