Kış lastiği için kar yağmasını mı beklemeli?

 

 

Tatil bitiyor. 9 günlük özgürlğün ikinci yarısında başta İstanbul olmak üzere pek çok kentte yollar su altında. Havalar soğudu ve yaz yastiklerimiz artık güvenlik için yeterli gelmeyecek. 

Yasal olarak hafif ticari araçlar için başta İstanbul olmak üzere kışın daha soğuk geçtiği kentlerde zorunlu olan kış lastiği kullanımının bu yıl binek otomobiller için de geçerli hale getireleceği iddia edilerken, zorunluluğa gerk kalmadan lastiklerimizi değiştirmek, güvenliğimiz açısından çok daha iyi olacak.

İşte kış lastiği kullanmanın nedenleri…

 

·         Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal kauçuk payları sayesinde düşük ısılarda bile esnekleşirler ve tutuşları artar. 

 

·         Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajlarda araç merkezkaç kuvvetinin etkisi ile daha fazla dışarıya doğru savrulur ve önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle kış lastiği kullanılması sürücü ve sürüş güvenliği açısından hayati önem taşır. 

 

·         Karla kaplı bir zeminde saatte 50 km süratte standart lastikle fren mesafesi 43 metre iken kış lastiği ile bu mesafe 35 m’ye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik fark ciddi kazaların önlenmesi anlamına gelmektedir. 

 

·         Buzlu zeminde ise 30 km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 68 metre iken kış lastiği ile bu mesafe 57 metreye düşmektedir. Buzlu zeminde araçların 30 km’den daha hızlı yol aldıklarını düşündüğümüzde, iki lastiğin durma mesafesi arasındaki fark iyice açılmaktadır ve daha olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. 

 

·         Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler, lastiğin yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlamaktadır. 

 

Kış Sezonunda Dikkat Edilmesi Gereken Özel Noktalar: 

 

·         Kış sezonunda her zaman 4 lastiğin de kış lastiği olmasına dikkat edilmeli. Kış lastikleri Ekim ayı ile Nisan ayı arasında kullanılabilir. 

 

·         Kış Lastiği adı gibi kışın kullanılmaya uygun lastiktir. Araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir. 

 

·         Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karlı ve buzlu zeminde değil, ısının +7 dereceye düştüğü tüm hava ve yol şartlarında geçerlidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz