Kirpi üretimi başlamazsa, rakibi KAYA II’nin şansı artıyor

0

Okurlarımızdan gelen mektuplar durmak bilmiyor. Yeni bir mektup BMC'nin İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri'nin ihaleleri iptal edilen BMC'nin Kirpi ihalesinin sümen üstünde olduğunu söylüyor. Buna göre Kirpi'nin rakibi KAYA II adlı aracı üretmeye hazır olan Koç Holding şirketi Otokar, Başbakan Erdoğan tarafından üç kez ziyaret edilmiş. Her ne kadar Otokar, Savunma Sanayi için tank üretimi gerçekleştiriyorsa, bunun KAYA II adlı zırhlı taşıyıcı ile devam etmesi de mümkün görülüyor.

İşte yeni mektup…

 

Yeni tezgahlanan oyununun tek dayanak noktasının Kirpi olduğu anlaşılıyor. Devletten de zaten yüzsüzce yardım isteme pişkinliğinin ardında bu araç var. Bu araç hakkında, milliliği,….vb zaten yeterince yazıldı ve çizildi o yüzden burada tekrar değinmeye gerek yok. Sonuçta işi gören ve amaca hizmet eden bir araç.

 

Ama tabi ki ordumuzun bu veya benzer bir araca ihtiyacı ortada iken rakipler de boş durmuyor ve onlar da mayına dayanıklı araçlar geliştiriyorlar, prototiplerini ve testlerini yaptırıyorlar ve onaylarını alıyorlar. Örneğin, daha geçen hafta başbakanımızın rakip firmaların birinde ziyareti (ki bu firmayı sanırım 3. kez ziyaret edişi, BMC'ye ise Kirpi'ler ilk başladığında sadece 1 kez gelmişti) sırasında milli tank prototipinin yanısıra Kirpi'ye alternatif (Kaya-II adlı) yeni bir mayına dayanıklı araç tanıtımı da yapıldı bildiğim kadarı ile. Anlaşıldığı kadarı ile bu araç zaten testleri yapılmış ve onaylanmış ve halihazırda üretilebilir bir araç. Bu aracı üreten firmanın herhangi bir finansal problemi de yok. Sadece doğru ise bu aracın satış fiyatı Kirpi'den daha pahalı.

 

E peki şimdi düşünelim: bir tarafta BMC'nin Kirpi'si ve diğer tarafta bu firmanın Kaya-II'si:

 

* Kaya-II adlı araç varsayalım ki BMC'nin Kirpi'sinden daha pahalı ve bu sebeple de mevcut ihalenin iptal edilip (halen BMC'den teslimi beklenen 200 küsur araç) ve sonrasında yeni siparişlerin (Emniyet, Jandarma,..vb diğer devlet birimleri için sipariş edilecek ek araçlar siparişi) BMC yerine bu rakip firmaya kaydırılmasının aradaki fiyat farkı kadar bir maliyeti var.

 

* Fiyat farkı var ama ucuz olan aracın sahibi BMC şu an üretim ve teslimat yapamıyor ve buna başlayabilmek için (işte M. Demirbaş yazmış; herhalde bunu da zaten kendisinin ağzından BMC yönetimi yazdırmıştır) 150 Milyon USD devletten yardım istiyor.

 

* Halbuki aradaki fiyat farkı çok ama çok büyük olasılıkla devletten istenen yardım olan 150 Milyon USD'nin zaten altındadır. Diğer yandan, BMC'ye verilecek olan yardımın gerçekten Kirpi'nin üretiminde kullanılacağının da (BMC'nin şu ana kadar gösterdiği tablo sebebi ile) garantisi yoktur ve bu yardımın amaca ulaştıracağı, çalışana, tedarikçiye döneceği konusu oldukça riskli görünmektedir. Dolayısıyla, hem tedarik güvenliği hem de maliyet açısından devletin hem Kirpi'ye mecburiyeti yoktur hem de BMC'ye 150 Milyon USD yardım etmek bu aracın siparişinin rakip firmaya kaydırılmasından daha pahalı bir opsiyondur. Ülkenin mevcut cari açığı, bütçe açığı,…vb sorunları da gündemde iken böylesi beyhude ve geri dönüşü konusunda kesin olarak riskli bir yatırımı devletten yardım şeklinde beklemek akla yatkın değildir.

 

* Mali ve teknik tarafının yanısıra, devletin şimdi sadece BMC'ye (hem de firmanın kendi hataları ve beceriksizliği yüzünden oluşan krizi sebebi ile) yardım ediyor olması tarafsızlık ilkesi açısından da sakıncalı bir durum oluşturabilir. Böyle bir yardımın yapılıyor olması dolaylı olarak, kendi işini iyi yapan ve şirketini iyi yöneten rakip firmaları da (ki bunlar da yerli firmalardır ve bu firmalarda da Türk işçisi çalışmaktadır) cezalandırmak anlamına gelmeyecek midir?

 

* Kaldı ki (daha önce de defalarca yazıldığı gibi) zaten firmanın sahibinin de BMC'yi krizden çıkartacak serveti bulunmaktadır. BMC'nin patronun kendisi tarafından kurtarılmıyor ve bu halde tutuluyor olması tamamen kendi tercihi ve kişisel hesapları sebebi iledir. Zaten ihalenin paraları çoktan yendiği ve bu araçlar üretilse bile firma kasasına bir gelir girmeyeceği içindir ki patron para filan vermiyor durumdadır. Mağdur olanların zaten yeterince baskı unsuru oluşmadan da kendisinin gündemine girmeyeceği ve kendisinin etik değerlere verdiği önem ve ahlaki öncelikleri de şu ana kadar yaptıklarından ve şu ana kadar olanlardan yeterice açık şekilde belli oldu.

 

Bu sebeple, bütün bunlar ortadayken devletin BMC'ye yardım edeceğini hiç ama hiç sanmıyorum ve kişisel olarak da doğru bulmuyorum. Gözümden kaçan birşey varsa o başka tabi…

 

Buradaki ince oyun, bunları ortaya atalım da bari hem sıkıntılı durumda olan mağdur çalışanlar ve tedarikçiler ve bayiler nezdinde biraz daha zaman kazanalım hem de belki bu arada artık sefil duruma düşmüş çalışanların da belki bu vesile ile yanlış motivasyon ve yanlış beklentiler ile devlete bizzat bu çalışanların baskı yapmasını sağlayabiliriz ve esas hedefi saptırırız ve hem de kendimizi de mağdurmuş gibi göstererek böylece bu işten sıyırırız hesabı olarak görünüyor. Ben bu akıllıca kurgulanan ve oynanan oyuna başka bir açıklama getiremiyorum. Ve bu hesabı yapan ve zaten kendi mağdur ettikleri kişileri şimdi hala yanlış ve sahte ümitlerle oyalama ve tamamen kendilerine ait sorumluluğu da şimdi başkalarının ve yine bizlerin (sonuçta devletten beklenen yardım da eğer verilirse bizim vergilerimiz ile ödenmeyecek mi?) üstlenmesini sağlamak faaliyetini de ahlaki açıdan problemli buluyorum ve kendilerini bu oyunları ile bir kez daha böylece yakından tanımış olduğumuzu düşünüyorum.    

 

İşte bu kurnazca tezgahlanmış oyuna gelmeyelim.

 

Evet BMC'nin kendisi ve halen kaldı ise BMC'nin ruhu ve şimdiye kadar çalışanlarının, tedarikçilerinin ve bayilerinin bu firmaya verdikleri emekler kesinlikle saygı ve gurur duyulacak şeylerdir ama maalesef şu ana kadar yapılanlara bakınca başındakiler için kesinlikle böyle düşünmek mümkün değildir ve bunlar belki kısmen hatalarından ve belki kısmen de bilinçli olarak yaptıklarının sorumluluğundan kaçamamalıdırlar ve yaptıklarının sorumluluğunu da hukuk devleti prensibi içinde üstlenmelidirler diye düşünüyorum.   

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here