Kiralamada büyüme yavaşlıyor

0


Türkiye'deki operasyonel kiralama sektörü 2011 ile 2013 yılları arasında %15-20 aralığında bir büyüme ritmi yakaladı. Ancak 2013 yılının kurdaki ani artış ile kapanması ardından 2014 yılının başında gelen ÖTV zammı ile sektör profesyonelleri otomotiv sektörünün zor bir yıl geçireceğini tahmin ediyordu. Nitekim 2014 otomotiv sektörünün küçüldüğü, operasyonel kiralama sektörünün ise büyüme hızının yavaşladığı bir sene oldu. Bu trendin 2015'te de sürmesi ve sektörün maksimunun % 10-13 civarında olması öngörülüyor.


Leaseplan Genel Müdürü Türkay Oktay genel olarak ekonominin durağan geçtiği 2014 yılı için hala büyümeye devam eden bir sektör olduklarını  görmenin sevindirici olduğunu söyledi. Oktay şu değerlendirmeleri yaptı:


"Geçtiğimiz iki sene içerisinde göze çarpan en büyük değişim sektörün hedeflediği şekilde KOBİ'ler tarafından tercih edildiğini görmek. Sektörümüzün müşteri portföyü her geçen gün artarken müşteri başına düşen araç adedinin düştüğünü gözlemliyoruz. Ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin %99'unun KOBİ'ler olduğunu biliyoruz dolayısıyla operasyonel kiralamanın Avrupa ülkelerindeki penetrasyon seviyelerine ulaşması için KOBİ'lere ulaşılması şart. Operasyonel kiralama işletmelerin riskini azaltan çok önemli bir finansman aracıdır. Bu doğrultuda sektör olarak daha fazla tanıtım ve KOBİ'leri hedefleyen farkındalık çalışmaları yapmaya devam ederek 2015 yılında da büyüme oranımızı arttırarak sürdürebileceğimize inanıyoruz."

 

100 bin araç alacak


TOKKDER'in yapmış olduğu araştırmaya göre uzun dönem kiralama sektörünün  220.000 adetlik bir araç parkına ulaşmış durumda. Sektörün  2015 yılında da 2014'e paralel  %10 civarı büyüyeceğini tahmin edilmekte. Gelecek yıl öngörülen 800 bin adetlik toplam pazarın ise 8'te birinin yani yaklaşık 100 bin aracın uzun dönem firmalarınca alınması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here