Kia’nın 2012 satışları, tarihi rekoru kıracak mı?

0

Kia Türkiye'nin 2012 satışları kendi rekorunu kıracak mı?

 

Türkiye'de 2003 yılında 18 bin adet satan Kia, geçen yılki 9500 adetlik satışa karyşın bu yıl tarihi rekorunu kırabilecek mi? Kasım ayı saşında yapılan Autoshow Fuarı'na 100 bin dolara dünyaca ünlü manken Irina Shayk'ı getiren Kia Türkiye, bundan yararlanmayı başardı mı? 

Hedefinde 15 bin adetlik satış bulunan Kia Türkiye Genel Müdürü Bora Koçak, 2012 yılında zyakalaycakları satış adetini aralık ayının belirleyeceğini söyledi. 

Kia bu yıl Türkiye'de 12.500-13 bin adetlik satışa ulaşacak. 2000'li yıllarda 18 bin adetlik satış ile zirve noktayı bulan Kia'nın Türkiye'de bu rakama ulaşması için bir kaç yıl daha geçmesi gerektiğini söyleyen genel müdür Bora Koçak, "Bu yılki satışlarımız aralık ayındaki performansa bağlı. Tüketecilerin otomobil alım kararlarında yeni model yılının etkisi bu ay ortaya çıkacak. En kötü ihtimalle yine 100-110 bin adeti bulacak bir pazar bekliyoruz. Bizim payımız da Aralık satışlarına göre 12.500-13 bin adet aralığında gerçekleşir."

2013 modellerin en az 3 bin TL daha pahalı olacağını söyleyen Koçak, ruhsatına 2013 yazdırmak isteyenlerin hem şubat ayını beklemek hem de 3 bin TL civarında daha fazla ödemek durumunda kalacaklarına dikkat çekti.

 

RUHSATIMDA 2013 YAZSIN DİYENLER HEM BEKLEYECEK HEM DE DAHA ÇOK ÖDEYECEK

Türkiye bu yıl ilk defgaa yeni yılda başlayşanh model yılı ile karşılaşıyor. Dünyada başka ülkelerde de örneği olan bu yaklaşım ile 1994 yılında Tansu Çiller Hükümeti'nin otomotiv sektörüne destek amacıyla bşalattığı ağustos ayındaki yeni model yılı bu yıldan itibaren yılbaşına alınıyor. Yaklaşık 1.5 yıl üsren 2012 model yılı, sonunda tamamlanacak.

2013 modellerin piyasaya çıkması içinse 1 OCak 2013 tarihi itibariyle üretilmiş araçların showroomlara ulaşması beklenmek durumunda. 

Bu da en erken ocak ayının 20'sini bulacak gibi görünüyor. O da yerli üreticiler için öncelikle mümkün olabilecek. Avrupa'dan ithal edilen modellerde bu tarihin 1 ŞAbut'ı bulması beklenirken, Uzakdoğu, Amerika, Meksika ve Tayland gibi uzak coğrafyalardan taşınan araçlar içinse 3 ayı bulacak beklemeler söz konusu olabilecek.

 

Kia Türkiye Genel Müdürü Bora Koçak, iki model yılı arasında araçlarda fark olmamasına rağmen, sadece ruhsatta yazacak model yılı nedeniyle 3 bin TL civarında fark oluşacağına dikkat çekti. Genel Müdür Koçak'ın yanında diğer sektör yöneticileri de "İleride bu araçlar ikinci ele düştüğünde fiyatları arasında mutlaka fark 

olacak. Ama şimdi araç alanlar, 1 ay sonra alacakları fiyatın belki de çok altında bu araçlara sahip olabiliyorlar. Bütün firmalar kampanyalara yüklendi. Yıl sonu nedeniyle eldeki stoklar boşaltılıyor" bilgisini verdi.

FORD VE RENAULT 2013 MODEL FİYATLARINI AÇIKLAMIŞTI

Hatırlanacağı üzere geçern hafta içinde yaptığımız haberlerde Türkiye'nin en çok satan iki markasının 2013 fiyatlarını yayınlamıştık. 

Yaklaşık yüzde 5 fiyat artışı yapacaklarını şimdiden duyuran iki marka, 2012 modellerinde kampanyanın sürdüğünü belirtiyor.

 

FORD'un 2013 modellerinin fiyatları

https://otoajanda.com/1848/2013-model-fordlar-yuzde-5-daha-pahali-olacak/

RENAULT'nun 2013 model fiyatları

https://otoajanda.com/1841/renault-2013-modellerinin-fiyatlarini-acikladi/

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here