Kia Sorento’nun en büyük sorunu ÖTV

0
419

 

ÖTV darbelisi Kia Sorento

 

Güçlü motor, tork ve yakıt ekonomisi isteyenlere hitap ediyor. Aracın en önemli sorunu 2.2 litre hacmindeki motorunun yüksek vergi dilimine girmesi

 

Kia'nın ÖTV yaralısı modeli Sorento, bu sınıfta güçlü bir aracı, ekonomik yakıt tüketimiyle isteyenlere cevap verecek özelliklere sahip.

Geçen yıl ekim ayında artırılan ÖTV ile yenilendiği dönemdeki motor hacmi 2.0 lt'den 2.2 lt'ye yükselen Sorento, bu haliyle satış adetlerini kaybetti, diğer tüm benzerleri gibi.

Türkiye pazarına Çelik Motor tarafından sunulan bu aracı kullandık. Kullanım süremizde aracın ortalama yakıt tüketimi resmi verilerdeki 6.5 lt'nin üzerine çıktı.

Kullanımımız sırasında agresif değildik ve daha çok şehir dışı sürüş yaptık. Buna rağmen araç 8.5 litrelik tüketim değerini yol bilgisayarı ile gösteriyordu.

Sorento'da güçlü motor, yeni teknoloji donanım özellikleriyle de desteklenmiş.

Araçta USB okuyununu da yera ldığı güçlü bir müzik sistemi, uzun yolda iyi bir arkadaş oluyor. Devasa bagaj ölçüleri iyi.

Aracın eksileri arasında 7 koltuk kullanımında bagaj küçüklüğü en önemli sorunlardan biri. Uzun yol için 7 kişi ve sırt çantalarıyla yola çıkılamaz.

Ama 5 kişilik kapasite uzun yol için bile arka koltukta oturanları rahatsız etmedi.

 

Aracın donanım özelliklerinin yanı sıra performansı için spor bir araçtan söz etmediğimiz için sınıfına göre normal diyebiliyoruz.

Arazi kabiliyeti tek tuşla ayarlanabilen eğim kontrolü gibi özellikler içeriyor. Bunun dışında yol araçlarından farklı bir issteme sahip değil.

Türkiye pazarına biri 5 diğeri 7 koltuklu seçenekleriyle sunulan Sorento fgiyatları 70.200 Euro ile 72.200 euro artı 1.784 TL arasında değişiyor.

Bu fiyata satın alınabilecek araç seçeneğinin çok olduğunu belirtmek gerekiyor.

 

 

 

 

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here