Bu kez otomobil değil aile tanıttı

0

Gelişen teknolojilerle birlikte otomobillerin tasarım ve teknolojilerinde önemli değişiklikler yaşanıyor. Günümüzde, sürüşü sürücünün elinden alan otomobillerin sayısı her geçen gün artıyor. S90 modeliyle otonom sürüş özelliğine sahip ilk otomobilini yollara çıkaran Volvo, 2017 Detroit Otomobil Fuarı’nda otonom iddiasını arttıran bir hamle yaptı. Premium otomobil üreticisi Volvo Cars, otonom sürüşe sahip otomobiller geliştirmekle ilgili kendine özgü yaklaşımını Detroit Otomobil Fuarı’nda dört kişilik bir aileyi tanıtarak açıkladı.

İsveç’in Göteborg şehrinde yaşayan Hain ailesinin üyeleri, gerçek trafikte, gerçek otomobiller kullanılarak, gerçek hayatın içinde düzenlenen bir otonom sürüş araştırma programında yer alan ilk kişiler oldular.

Volvo Car Group Başkan ve CEO’su Hakan Samuelsson, konu hakkında şöyle söylüyor, “Biz Volvo’da işleri her zaman farklı şekilde yaparız”, “Ana odak alanımız her zaman insan ve insanların hayatını kolaylaştırmak olmuştur. Teknoloji, yolculuğu daha güvenli, sürdürülebilir ve daha rahat bir hale getirerek müşteri deneyimini artırmalıdır”

Volvo’ya göre otomobil üreticilerinin çoğu tam otonom sürüşe sahip otomobiller için acele ettiğini ve insan faktörünü ihmal ettiklerini düşünüyor. Volvo, bu sistemi sürücünün rolüne göre geliştirdiğini söylüyor.

Volvo Car Group Ar-Ge’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Henrik Green, “Drive Me araştırma projesinin amacı, insanların hayatlarını daha da iyileştirmek ve toplum üzerinde iyi bir etki sağlamak. Biz, Ar-Ge süreçlerine sadece teknik konular olarak değil bütünsel bir bakış açısıyla bakıyoruz. Başka hiç kimse insan odaklı bir yaklaşımla otonom sürüş çalışması gerçekleştirmiyor” diyor.

Nedir Drive Me projesi?

Drive Me projesi, halktan, özel sektörden ve akademik dünyadan çeşitli katılımcıların dahil olduğu ortaklaşa yürütülen bir araştırma programı. Proje kapsamında, 2017 yılında, İsveç’in Göteborg kentinde, yani Volvo Cars’ın evinde, yollarda, gerçek trafikte ve gerçek insanlar tarafından kullanılan 100’e yakın otonom sürüşlü otomobil yer alacak. Bu sayede, otonom sürüş sistemi için daha somut veriler toplanarak, hayat daha kolay hale getirilecek. Proje yakın gelecekte dünyada başka şehirlerde de gerçekleştirilecek.

Otonom sürüş hayatımıza ne katacak?

Otonom otomobiller olarak adlandırılan, kendi kendine gidebilen yeni nesil otomobiller; sürüşü, navigasyondan ve üzerinde yer alan sensörlerden aldıkları bilgilerle sürücünün müdahalesi olmadan gerçekleştirebiliyor. Kendi kendine giden otomobil sayesinde sürücü trafikte kaybettiği zamanı nispeten geri kazanabiliyor. Araç sürme yükünden kurtulan sürücü, kendi kendine giden otomobili sayesinde, yolculuk sırasında maillerini kontrol edebiliyor, mesajlaşabiliyor ya da isterse uyuyabiliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here