KERS, yakıt tasarrufunu arttıracak

 

2009 sezonundan itibaren Formula 1’de KERS sistemi kullanılmaya başlandı. Aracın motorundan bağımsız olarak tekerleklere ekstra itme gücü sağlayan Türkçe adıyla Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi temelde frenleme esnasında kaybedilen momentumun bir volan(çark) ile elektrik olarak depolanması ve istendiğinde kullanılması mantığıyla çalışıyor. KERS, gücünü üretilen yakıt enerjisinin sıfır maliyetli olarak geri dönüşümünden alıyor ve ek olarak araca enerji tasarrufu sağlıyor.

Yavaş yavaş popüler olmaya başlayan bu sistem, günlük hayatta kullanılan otomobillere de girmeye başlayacak gibi görünüyor.

Bunun ilk adımı Volvo, KERS’le yaptığı testlerle birlikte attı. Dört silindirli turbo motorlarını kullanarak yaptığı testler sonucunda Volvo, yüzde 25’lik yakıt tasarrufu sağladığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Volvo Grup mühendislik bölümü başkan yardımcısı Derek Crabb, KERS bulunan araçların şehiriçinde daha etkili olacağından bahsederek; KERS’in aracın motoruyla birlikte çalışmaya başladığı anda hızlanmasını ve ürettiği gücü ciddi ölçüde yükselttiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz