Kendini ithal sanıyor ama motor ve şanzımanı Türk malı

0

2004 yılından bu yana uluslararası arenaya Renault şemsiyesi altında çıkan Dacia, bu süreçte 2.5 milyon adetilk satış rakamına ulaştı. Bu yıl itibariyle 43 ülkede satılan Dacia, İngiltere, İrlanda, Malta, Kıbrıs ve Daniramka yollarına da bu yıl çıktı. Dünyada 5 fabrikada üretilen Dacia'nın son dönemdeki en büyük kozu Duster oldu.

2010 model yılı olarak piyasaya çıktığı 2009 yılından beri dünyada 820 binlik satışa ulaştı. Bunların 450 bini Dacia markasıyla gerçekleşirken, diğer kısmı Renault markasıyla yapıldı. 

[yuzo_related]

Kısa sürede markayı "40 yıllık" markaların arasında öne çıkan Dacia, Logan adlı 'Ekonomik otomobiliyle' yola çıktığı 2004 yılında sedece binde 8 pazar payına sahipti. Bu yılın ilk 10 ayında bu pay yüzde 4.3'e yükseldi ki bu rakam Peugeot, Toyota, Mercedes gibi markalardan daha çok satış anlamına geliyor. Yıl böyle tamamlanır mı bilinmez ama bu başarı başta Genel Müdür İbrahim Aybar olmak üzere tüm Dacia çalışanlarına moral verdiği gözlemleniyor.

Dacia'nın 10 yılda en büyük markalar arasına girmesinde 2009 yılında piyasaya çıkan Duster modelinin payı büyük. O tarihe kadar makul yükselişlere imza atan markanın satışlardı Duster ile birlikte yüzde 1.8 sıçrama yaptı. Bu yıl pazar payını yüzde 27.3 gibi pazardaki büyümenin ötesinde artıran Dacia, bu sayede Türkiye'nin 7. markası konumuna geldi. 2011 yılında pazarın 11.'si olan marka, 2012'de 10.'luğa yükseldi.

Dacia'nın Türkiye'deki bu başarısı uluslararası arenada da kendi gösterdi. Dünyada Fransa, Almanya ve Cezayir'den sonra en çok Dacia satılan 4. ülke Türkiye oldu. 

 

36.600 LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLARLA

Yenilenen Duster Türkiye pazarına ikisi dizel biri benzinli üç motor seçeneğiyle çıkıyor. 1.6 litrelik 16 V 105 beygir gücnüdeki benhzinli motor seçeneğinin yer aldığı baz model Ambiance donanım 4 x 2 versiyon 36.600 liradan başlıyor. Aynı modelin aynı özelliklere sahip fabrika çıkışlı LPG versiyonu ise 39.850 TL.

Dizel motorlu Duster ise Ambience versiyonla 43 bin liradan satılyor.

İşte Yeni Dacia Duster Fiyat Listesi

Yeni Duster Fiyat Listesi

 

YÜZDE 30'U MADE IN TURKEY

Aslında yeni Dacia Duster'ın ilginç bir yönü de itha bir araç olmasına rağmen, Made in Turkey payının yüzde 30 düzeyinde olması. Dacia Türkiye distribütörü Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar'la Fransa'daki uluslararası test sürüşleri sırasındaki sohbetimizde açıkladığı şekilde aracın motor ve şanzımanı Bursa'da üretiliyor. Özellikle Türkiye'de satılan Duster modellerinde tercih edilen bu motor ve şanzımanlar sayesinde aracın yüzde 30 oranında Türk malı olduğunu söylemek de mümkün.

Yeni Dacia Duster

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here