Kendi rekorunu kıracak asıl 2014’de patlayacak

 

 

 

 

 

Lüks araç pazarındaki yükselişin hızı kesilmiyor. Büyümenin reçetesinde küçük motor-otomatik vites yazıyor. Bunu tutturanın satışları patlıyor. BMW, Mercedes, Audi ve Volvo'nun yakaladığı dalgaya şimdi Alfa Romeo ve Jeep binecek . Alfa Romeo, Lancia ve Jeep Türkiye Direktörü Mahmut Karacan, 2015 yılında satışlarının 6 bin adetlerin üzerine çıkmasında seneye devreye girecek vergi avanatajlı lüks modellerin payının büyük olacağını söyledi.

 

 

Lüks araç dendiğinde ilk akla gelenlerden başka markalar da var. Her ne kadar bu markalar distribütör değişikliği, ürün eksikliği, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) yüksekliği gibi dönemsel problemler nedeniyle arka plana düştülerse de, yabana atılacak rakipler olmadıklarını gösteren dinamiklerin hazırlığını yapıyor, adeta makinelerini yağlıyorlar. Örneğin Alfa Romeo, Lancia ve Jeep markaları bunlardan üçü.

Üç markanın da Türkiye Direktörü olan Mahmut Karacan, bu algının değişeceği ve markalarından söz edilecek bir döneme gireceklerinin haberini verdi. Karacan ile Türkiye lüks araç pazarını, temsil ettiği markaların yeniliklerini ve gelecek planlarını konuştuk. Karacan, özellikle 2014 yılında devreye alacakları Türkiye için vergi avantajlı küçük motorlu SUV tarzı araçlar ile iddialarının katlanarak artacağını ve tarihi satış rekorları elde edeceklerine işaret eden ve yakın geleceklerine pozitif bakan açıklamalarda bulunrdu.

 

– Lüks segment veya premum araçlar. Siz de burada üç markaya sahipsiniz. Jeep Grand Cherokee gibi büyük SUV modellerinizle, bu segmentte en üstlerde yer alıyorsunuz. Buna karşın Alfa Romeo ve Lancia markalarında biraz satış eksikleriniz mi var?

– Mahmut Karacan: Jeep markasıyla segmentinin başarılı satış rakamlarına sahibiz. Ama orada da yüzde 130 ÖTV artışı nedeniyle istediğimiz satış rakamlarından uzaklaştık. Alfa Romeo ve Lanci amarkalarımızsa yeniden yapılanmaya paralel satışları giderek artan markalarımız. Örneğin bu yılın ilk 7 ayı itibariyle üç markamızda da satışlarımız yüzde 50 yükseldi. Yıl başında 2400 adetlik satış hedefiyle yola çıkmıştık. Şimdi 3 bin adeti yakalayacağımızı öngörüyoruz. 

 

-Sanırım bu rakam sizin markalarınız için Türkiye'de bir rekor olacak?

– Evet, en çok satılan yılı geride bırakan bir rakam yakalayacağız. Bu yıl 3 bin olacak demiştim satışlara. Bu yükselişimiz 2014 yılında devam edecek. Seneye araç tedarikiğnide sorun yaşamassak 4.500 adete yükselir satışlarımız. 2015 yılında ise satışlarımızın ulaşacağı nokta 6 bin adetlerin üzeri olur. 

 

– Bu segmentteki rekabetin biraz uzağındasınız. Üç büyük Alman açık ara önde gidiyor. Bunların hemen arkasından gelen İsveçli rakibin de uzağında sayılırsınız. Burada sizin pozisyonunuz ne olacak?

-Bu yıl geçen yıla göre yüzde 50 büyüme yakaladık ki bu pazardaki büyümenin üzerinde. Bunun devam edeceğini söyleyebilirim. Çünkü ÖTV avantajlı yeni modellerimiz devreye girecek. Bizim markalarımız için en önemli problem yüksek vergilerdir. Ama Fiat-Chrysler ortaklığının yeni dönem planlarında da yerini koruyan küçük hacimli modellirimizin 2014 yılında devreye girmeye başlamasıyla biz de rakiplerin bir kaç yıl önce girdiği bu segmentlerde yerimizi şekide alacağız.

 

– Sizin yeniliklerinizin içeriğini anlatır mısınız?

– Bu yıl Alfa Romeo markamızın en önemli modellerinden biri olan 4C yılın sonunda çıkacak. 100 bin euro etikete sahip bu modelimizden zaten üç siparişimiz var. Biri kullanıcı, ikisi koleksiyoner olan bu müşterilerimizi açıklayamıyoruz. Seneye ise nisan ayında Jeep Cherokee modelimize 2.0 litre dizel 9 ileri otomatik gelecek. Yine seneye yılın son çeyreğinde 1.4 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motorlara sahip B-SUV olarak adlandıracağımız modelimiz devreye girecek. Bu aracımızda da 9 ileri otomatik şanzıman olacak.

 

– Türkiye otomotiv pazarında dizel motorların konumunu nasıl buluyorsunuz?

– Türkiye pazarında dizel motorlu araçların satışı giderek artıyor. Bu araçları yüksek kilometre yapmayan tüketiciler de tercih ediyor. İlk alım maliyeti, servis ve yedek parça maliyti daha yüksek olan bu araçlar artık ayrı bir sınıf oldu. Bu payın daha da artacağını düşünüyorum. Türkiye'de araç alımları ihtiyaca göre değil, ternde göre, çevreye göre yapılıyor. 

 

Lüks araç pazarı nasıl bir trend izliyor? 10 yıl önce neydi? Şimdi ne? Nereye gidiyor bu segment?

– 10 yıl önce Türkiye'de premium araçların payı toplam pazarın yüzde 5'i idi. Bu yılsa yüzde 11 olacak. Ki bu oran yakalandı. Bu değişimin temelinde motor teknolojisinde yaşanan gelişmeler var. Artık büyük hacimli motorlara sahip araçların gücü, küçük motorlardan elde edilebiliyor. Hem daha az yakıt tüketimi hem daha az vergi hem de daha az çevre kirliliği söz konusu oluyor. Lüks markalar da büyük modellerinde bile bu eğilime uydular. Artık lüks markaların premium olmayan modelleri satılıyor. Bu da bu markaların satışlarının artmasına neden oluyor. Bu markalar, eskiden çok az ürün sundukları kompakt sınıfta veya küçük SUV segmentinde küçük motorlarla pazar paylarını artırmayı başarıyorlar. Bu eğilimin devam edeceğini söylemek mümkün. Çünkü eskiden kompakt sınıftaki araçlara uygulanan üküçük motorlar, artık orta sınıf sedanlara da uygulanmaya ve iyi sonuçlar alınmaya başladı. Lüks marka araçlar, büyük motor hacimleri yüzünden aldıkları tepkileri, bu sayede desteğe ve yeni talebe dönüştürebildiler.

 

 

 

At-avrat-silah tekerlemesine ne oldu?

-At-avrat-silah diyen bir kültürden gelen Anadolu toplumu için bu değişimi nasıl yorumlarsınız?

– Evet, atın yerini otomobil aldı, silahın yerini ise cep telefonları. Kadın konusu değişmedi. BU nedenle lüks otomobillere yönelik ilgide bir azalma değil, insanların gelir düzeylerinin artmasına paralel artış yaşanıyor. Bu eğilim Türkiye'de edvam eder.

 

 

 

2013 yıl sonu projeksiyonu

Bu yıl Türkiye otomobil satışlarının seyri hakında ne söyleyebilirsiniz? Hesaphlamalarınızda yıl sonu için neler görünüyor?

Mahmut Karacan: Aslında aylık satışlara teknik olarak bakıldığında otomobil satışlarının 665 bin adet olacağı görünüyor ama böyle olmayacağını söyleyebilirim. Bizce bu yıl Türkiye'de 600 bin-625 bin arasında otomobil, 200 bin civarında hafif ticari araç satılır. ama son 4 ayda olağanüstü bir şey yaşanmazsa rekor yılı da gelebilir.  

 

 

2013 YILI SATIŞLARI (Ocak-Temmuz)

Alfa Romeo 648 adet

Jeep 426 adet

Lancia 356 adet

Toplam: 1420

 

 

Kaynak: Turkishtime Dergi-Otoajanda/Halil OKŞİT

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz