Hamalların işini elinden alacak, tek tuşla yükünüzü taşıyacak

Yakın geleceğin ulaşım çözümleri insan taşıma üzerine olduğu kadar, eşya taşımaya da odaklanıyor. Tıpkı Piaggio Gita gibi. Şimdi ABD Boston eyaleti Charlestown’da üretileceği açıklanan Piaggio Gita; özellikle günlük alışveriş türü eşya taşıma nedeniyle otomobil kullanımının azaltmayı hedefliyor.

Hareket halindeyken insanları 45 kiloya kadar yük taşıyarak takip eden mobil taşıyıcı, bu alanın ginger’ı gibi algılanıyor. Yüklü bir sırt çantası ya da iki market çantasını taşıyabilecek hacme sahip.

Piaggio Grubu’nun bir yan kuruluşu olan Piaggio Fast Forward (PFF) tarafından geliştirilen Gita; gelecekteki bu tür cihazların ayak izini oluşturacak. 10.000 metrekarelik bir montaj alanında robotik üretim gerçekleştirilecek.

piaggio gita alpha 6.0

Boston’da robotiğin temelleri

Piaggio Fast Forward Yönetim Kurulu Başkanı Michele Colaninno, ABD’de ve özellikle Boston’da Gita üretmeye karar verdiklerini; robotiğin temel taşı olarak yenilikçi fikirleri geliştirmek için en verimli alanı bulduklarını dile getiriyor. Ekliyor; “Amacımız, basit bir taşıma cihazından daha fazla fonksiyon sunarken; verimli, yüksek teknolojili bir araç olan yenilikçi bir ürün yaratmak. Bunu yapmak için Boston’dan daha iyi bir yer yok”

piaggio gita alpha 6.0

Türünün ilk mobil taşıyıcı cihazı olan Gita, iç ve dış mekanlarda kontrolü sağlayan insanın arkasından; 45 kilograma kadar yükle takip edebiliyor. PFF, Gita’nın 2019’un ortasında tüketicilere satılmasını hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz