Geç donan asfalt projesi geliştirdiler

Trafik kazalarının ekonomik maliyetinin 22 milyar TL gibi boyutlara ulaşması, kaza önleme çalışmalarını da hızlandırıyor.

Koç Üniversitesi ile Generali Sigorta işbirliğinde geliştirilen yeni bir sosyal sorumluluk projesi de bu çalışmalar arasında dikkat çekiyor.

Geç donan asfalt projesi adını taşıyan yeni sistemin ana maddesi Koç Üniversitesi’nin TÜPRAŞ ile yaptığı ortak çalışmalarda geliştirildi.

Geç donan asfalt ile daha az tuz kullanımı

Geç Donan Asfalt Projesini Koç Üniversitesi ile TÜPRAŞ geliştirdi, Generali Sigorta destek veriyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından bu yılın Ekim ayında yayımlanan, trafik kazalarında ölüm oranının yüzde 50 azaltılması yönündeki genelge paralelinde, buzlanmaya bağlı meydana gelen trafik kazalarının önüne önemli ölçüde geçme amaçlı proje geliştiren Generali Sigorta, Geç Donan Asfalt projesiyle birlikte karla mücadelede kullanılan tuz miktarının da azalmasına katkı sağlayacak.

Yollarda buzlanmayla mücadelede kullanılan tuzun, ekonomi için her yıl ciddi bir maliyet oluşturduğuna dikkat çeken Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, “Son 17 yılda sadece 18 ilde kullanılan tuz oranı, her yıl önemli miktarda artarak toplamda ortalama 1 milyon 82 bin 408 tonu buluyor.

Yine aynı dönemde yıllara göre baktığımızda ise kar ve buzla mücadelede kullanılan tuz miktarında yüzde 400 artış olduğunu görüyoruz.

Bu rakamlara kullanılan solüsyon miktarlarını da dahil ettiğimizde ortaya daha vahim bir tablo çıkıyor.

Paylaşmış olduğum rakamlar da gösteriyor ki trafik kazalarının ve kullanılan tuz miktarının azalması ekonomimize azımsanmayacak seviyede katkı sağlayacak.

Bunun yanı sıra, asfalt yolların bakım ve onarımı için ayrılan bütçeden de ülke olarak tasarruf edeceğiz” dedi.

Koç Üniversitesi ile TÜPRAŞ geliştirdi

Projeyi yürüten araştırma ekibinin başında bulunan Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Kızılel “2011 yılında Koç Üniversitesi ve Tüpraş işbirliğiyle başlayan ve titizlikle yürüttüğümüz araştırmamızda asfalt üzerinde donmayı geciktirebilme potansiyeli olan bir malzeme geliştirdik.

Bu çalışmaya ait bilimsel gözlemlerimizi ve patentimizi geçtiğimiz yıllarda yayımladık. En son geçen yıl yayımlanan makalemiz dünyanın önde gelen birçok yayın organında yer aldı ve ses getirdi.

Geç Donan Asfalt Projesi kapsamında suyu sevmeyen bitüm ve polimerin içinde suyu seven ve donma noktasını düşüren özel bir ajan homojen olarak dağıtıldı. Böylece yüzeyde donmayı engelleyen asfalt ile uyumlu, tuzu hapsedebilen ve salımı kontrol edilebilen bir bitüm elde edildi.

Çalışmada yürütülen deneyler için Koç Üniversitesi-Tüpraş Enerji Merkezi (KUTEM) ve Koç Üniversitesi Yüzey Araştırma Merkezi (KUYTAM) altyapısı yoğun olarak kullanıldı. Bu çalışmamızda geliştirdiğimiz malzemeyi daha ileriye götürmek üzere yaptığımız araştırmalar şu an Generali desteği devam ediyor” dedi.

Proje Önce Türkiye’de Hayata Geçecek Sonra Dünyaya Açılacak

Trafikte kaza ve can kaybının azalması için yatırım yapmaya devam edecek olan Generali Sigorta, Geç Donan Asfalt projesini, uygulama aşamasına kadar desteklemeye devam edecek. Laboratuvar çalışmalarının tamamlanmasının ardından, üretilecek asfalt öncelikli olarak Türkiye’deki yollarda uygulanacak.

Türkiye’den sonra projeyi Generali Grubun hizmet verdiği 60’dan fazla ülkede hayata geçirmek istediklerini dile getiren Mine Ayhan, özellikle Türkiye’de ve Türk bilim insanları tarafından yürütülen bu çalışmanın geleceğe dair umut vadettiğini, destekçisi olmaktan gurur duydukları projenin sosyal sorumluluk yaklaşımıyla Generali Grup tarafında da desteklendiğini belirtti.

Trafik Sigortası Fiyatlarında Düşüş

Geç Donan Asfalt projesiyle birlikte sigortacılık sektörü için de önemli bir atılım yapan Generali Sigorta, prim fiyatlamalarında önemli bir unsur olan trafik kazası riskini azaltarak, trafik sigortası fiyatlarında da dolaylı bir düşüş olmasını hedefliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz