Kaybedenler kulübü

Türkiye otomotiv ihracatında başrol her zaman Avrupa ülkelerinindir. Her ne kadar Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Orta Doğu ülkeleri gibi ikincil pazarlar devreye girse de…

Toyota, Hyundai, Ford, Fiat, Honda ve Renault gibi Türkiye’de üretim yapan şirketlerin hepsi ürümleri Avrupa’ya gönderiyorlar ancak nisan ayında Avrupa’da işler karıştı. İhracat yaptığımız Avrupa pazarlarından İspanya ve Almanya’dan ülkemize iyi haber gelmedi.

İşte Almanya ve İspanya’daki son durum…

Düşüşe devam

Otomobil alıcıları, patlak veren dizel skandalının ardından dizel motorlu araçlardan uzak durmaya devam ediyor. Hükümetler tarafından uygulanan yaptırımlar da işin içine girince, otomobil üreticileri dizel motorlu araçları satmakta zorlanıyor. Bu da doğrudan ülkelerin otomobil satışlarına etki ediyor.

Bunun bir örneğini de son olarak Almanya’da gördük. Nisan ayı satış adetlerinin açıklandığı Almanya’da, bir önceki yılın aynı ayına göre otomobil satışları yüzde 8 oranında azaldı. Ay boyunca ülkede 290 bin 697 adet yeni otomobil satıldı. Dizel araçların satışında ise yüzde 19’luk düşüş yaşandı. Böylelikle dizel araçların pazardaki payı yüzde 41’e geriledi.

Ülkenin lider otomobil üreticisi Volkswagen Grubu da bu düşüşten nasibini aldı. VW Grubu altındaki Seat markasının satışları yüzde 3.1 yükselirken, VW markasında yüzde 13, Audi’de yüzde 10, Porsche’de yüzde 20 ve Skoda’da yüzde 8.6’lık düşüş görüldü.

Alman lükslerinden Mercedes’in satışları yüzde 10, BMW’nin satışları ise yüzde 14 oranında azaldı.

Opel ve Ford markalarının satışları sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 6.8 geriledi.

Nissan, Hyundai ve Kia da ayın kaybedenler listesinde yer aldı. Nissan’ın satışları yüzde 19, Hyundai’nin satışları yüzde 12 ve Kia’nın satışları yüzde 8.8 azaldı.

Gelelim yükselenlere, Fiat markası nisan ayının kazananı oldu. Almanya’daki satışlarını yüzde 25 artıran Fiat’ı, yüzde 21 artıran Dacia ve yüzde 12 artıran Toyota izledi.

Yılın ilk dört aylık diliminde ise Almanya’da otomobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.5 arttı ve 1.13 milyon adede ulaştı.

İspanya’yı filo kurtardı

Yeni araç satışları İspanya’da nisan ayında yüzde 1.1 arttı. Ay boyunca ülkede toplamda 101 bin 375 yeni otomobil satışı gerçekleştirildi. İspanya’daki satışların yükselmesinde Paskalya Bayramı nedeniyle yapılan tatil etkili oldu.

Araç kiralama şirketlerinin tatil için araç parklarını doldurması, yeni otomobil satışlarının artmasını sağladı. Perakende satışların yüzde 14 düştüğü İspanya’yı yüzde 36 oranında artan filo satışları kurtardı diyebiliriz.

Pazarın lideri yerli marka Seat satışlarını yüzde 44 artırmayı başardı. İspanyol kanı Seat’ın bu başarısında yeni SUV Ateca ve beşinci nesil Ibiza modellerine olan yoğun ilgi etkili oldu.

İspanya’da satışlarını artan markalar şu şekilde sıralandı; Fiat, Ford, Toyota, Nissan ve Peugeot. Opel, Renault ve Volkswagen Grubu ise satışları düşen şirketlerden oldu. VW markasının satışları yüzde 17 oranında, Audi satışları yüzde 17 oranında, Skoda satışları yüzde 19 oranında ve Porsche satışları yüzde 44 oranında geriledi.

Ford’un satışları yüzde 2.4 yükselirken, Opel’in satışları aynı oranda azaldı.

Fiat yüze 7.9 büyüdü ancak şirket çatısı altındaki Alfa Romeo’da yüzde 2.9’luk düşüş yaşandı. Renault Grubu’nun markalarından Renault ve Dacia’da da sırasıyla yüzde 4.3’lük ve yüzde 24’lük gerileme görüldü. Fransız Peugeot ve Citroen ise yüzü gülen markalar oldu. Peugeot’nun satışları yüzde 9.3, Citroen’in satışları yüzde 4.6 arttı.

Grinin sekiz tonu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz