Karsan otobüs ihalelerine tam elektrikli e-ATA ile hazır

Karsan, 3 yeni tamamen elektrikli otobüs modelini Bursa’da yer alan fabrikada tanıttı. e-ATA olarak adlandırılan 10-12 ve 18 metre uzunluğa sahip yeni otobüsler için sipariş Romanya’dan geldi; ilk 10 adedi Aralık’ta teslim edilecek. Yeni modellerle birlikte Avrupa’da 6 metreden 24 metreye uzanan şehir otobüsü pazarının yüzde 97’sine hitap eder hale geldiklerini belirten Karsan CEO’su Okan Baş, İstanbul dahil birkaç büyükşehir belediyesinin de yeni otobüslerle ilgilendiğini, önümüzdeki dönem açılacak ihalelerde e-ATA’nın da olmasını planladıklarını söyledi.

55 yıllık marka tarihinde yeni bir sayfa açıldığını aktaran Baş, “Aynı zamanda bir start-up şirketi gibi yenilikleri sahaya taşıyoruz. Elektik ve dönüşüm (evolution) kavramlarından oluşturduğumuz “e” tüm modellerimizin önünde yer alacak. Karsan bünyesinde geliştirilen e-ATA pazar lideri olan e-Jest ve elektrikliye dönüştürdüğümüz e-ATAK serisi bizi Avrupa şehirlerindeki ihalelerde güçlü hale getirecek. Karsan tüm ürün gamını elektrikliye dönüştürmüş bir üretici. Avrupa’da bunun önemli bir avantajı var. Örneğin Romanya ile yaptığımız anlaşma ile önce 10 adet 10 metrelik e-ATA, ardından ise 56 adet 18 metrelik e-ATA teslim edilecek. 35 milyon Euro’luk bir anlaşma yapıldı. Bu da bugüne kadar ki en büyük elektrikli otobüs ihracatı olacak.” dedi.

e-ATA serisinde yerlilik oranının yüzde 40 düzeyinde olduğunu açıklayan Okan Baş, yazılım lisanslarının ise tamamen Karsan’da olduğunu belirterek, dünyanın herhangi bir yerindeki araca ait bir sorunu Bursa’dan tespit edip müdahele edebilecek teknolojilerin araçlar üzerinde yer aldığını kaydetti.

Sıfırdan elektrikli olarak geliştirildi

Karsan ürün gamında yer alan Jest ve Atak modellerinin aksine sıfırdan elektrikli bir altyapı ile geliştirilen e-ATA otobüsler; 150 kWh’den 600 kWh’e kadar esnek batarya paketleri, 450 km’ye ulaşan gerçek menzil kapasitesi, son teknoloji destekler ile temiz şehirlere uygun bir araç serisi. 10, 12 ve 18 metrelik versiyonlarla tercih edilebilecek.

Karsan 2 milyon km elektrikli deneyimi ile geliştirdiği e-ATA otobüslerdeki bataryalar için en az 8 yıl tam kapasite kullanım garanti ederken; bu sürenin 12 yıla kadar uzayabileceği belirtiliyor. Şarj süresi halihazırda kapasiteye göre 2 ile 4 saat arasında değişiyor. Karsan e-ATA ile birlikte hızlı şarj istasyonu ve bakım desteği gibi kapsamlı bir ulaşım çözümü sağlayacağını açıklıyor.

10 ve 12 metrelik versiyonlarda 340 beygir gücünde elektrikli motor sunan Karsan; 18 metrelik versiyonda 680 beygirlik bir elektrikli motor sağlıyor. Motorların ürettiği potansiyel tork değeri 22.000 Nm.

e-ATA’da birçok teknoloji öne çıkıyor; aynalar yerine kameralar tercih edilebiliyor,  adac çevre görüş sistemi, şerit takip uyarısı, fren destek sistemleri, çarpışma uyarıları, hız sabitleyici, yokuş kalkış destek sistemi gibi aktif ve pasif güvenlik teknolojileri ilk etapta sıralanabilecek özellikler arasında.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz