Karsan, Milli Elektrikli Araç olmak için TÜBİTAK kapısında

 

Yiğidin "babası" olmaya talibiz

 

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, elektrikli araç üretiminde Türk markası lmak için TÜBİTAK çağrısına başvuracaklarını belirterek, "aranan yiğidin "babası" olmaya talibiz" dedi.

Cnbc-e'ye konuşan Nahum, Türks markasına çok ciddi olarak inandıklarını söyleyerek, 2006 yılında tek bir kişiyle kurulan Hexagon ile bu yolda ilk adımı attıklarını dile getirdi. "Otomotivde Türkiye'nin yarattığı marka ve modelleri yapmak ve satmak zorundayız" diyen Nahum, Londra taksilerinin değişimine odaklandıklarını ufade ederek, haziran ayında yeniden Londra'ya gideceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Londra'da 2020 yılına kadar tüm taksiler değişecek. Dizel dahil hiç mevcut taksi kalmkayacak. Tüm taksiler elektrikli olacak. Biz bunu ürettik. Hatta onların koyşullarına uygun, arka tekerlekleri de hareket edebilen araç ürettik. Bu yıl bizi haziran ayında yine Londra'ya davet ettiler. Londra'da ikinci kez sergileyeceğimiz aracımızla önemli bir kuruluşun "En Özgün Tasarım Ödülü'nü alacağız ki rivayetlere göre bunu dünyanın en büyük ve tanınmış markalarından birinin önünde tamalyarak, kazandık.  Londra'da 25 bin taksi var. O kapıyı açarsak, pek çok kapıyı açmış oluruz."

 

MİLLİ ELEKTRİKLİ ARAÇ PROJESİNE KATILIYOR

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Milli Elektrikli Araç projesine katılacaklarını açıklayan Nahum, "Yiğidin babası olmaya niyetimiz var" şeklinde konuştu. Devletin yerli otomobil konusuna çok önem verdiğini, bu önemin ortaklık noktasına kadar götürüldüğünü söyleyen Nahum, "Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Biz bu işte varız. Biz de bunu istiyor ve çalışıyoruz."

 

 

JEST İLE KÜÇÜK KASABALARA GİDECEK, AVRUPA'YA DA İHRAÇ EDECEK

Çinli şirkete satılan J10 üretim hattının ve J10 modelinin yerine Jest adını verdilkleri yeni minibüslerini geliştirdiklerini hatırlatan Nahum, "Amacımız bu aracı sadece İstanbul'da satmak değil. Küçük kasabalarda büyük otobüslerin pahalı işletme masraflarını ortadan kaldıracak yeni bir çözüm sunuyoruz biz. Bu Avrupa'nın küçük v etarihi kentleri için de geçerli."

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz