Karsan, dünyayı Cenevre’ye topladı

0

New York'da kaybetti ama teslim olmadı

Yüzde 100 Türk şirketi Karsan, New York taksi ihalesinin finalde kaybettiği sonucundan hala umutlu. türk şirketin umutlarını, Cenevre otomobil Fuarı'na gelecek Amerikalı ve Avrupalı çok sayıda izleyecei besliyor.

Evet, New York ihalesi halen mahkemelik. Belediyenin Nissan modeline yönelik verdiği karar halen imzalı bir sözleşme haline gelemedi. Konuyla ilgili 2 dava sürüyor.

Bir yanda bu gelişmeler olurken şirket, Cenevre'dede büyük gösteriye hazırlanıyor.

Tamamı Türk mühendisler tarafından Hexagon Stüdyo'da geliştirilen yürülen porototip V1'den iki adeti Cenevre'de standa yerleştirildi bile.

Karsan, yüzde 100 yerli olduğunu belirttiği yeni kavram aracı V1 için New York'ta sonuç alamasa da ABD'den gelen işaretlerden memnun. Aracın bir an önce seri üretime geçmesini ve satın almayı beklediklerini söyleyen Engelliler Derneklerinin olduğu belirtiliyor ki bu engellilerin temsilcilerinden bazılarını Cenevre Fuarı'nda da göreceğimiz belirtiliyor.

Aracın artık sadece bir taksi olmaktan çıktığını belirten Karsan yöneticileri, "Bu aracın marketingi için dünyanın dört bir yanında çalışmalar yapıyoruz. Üniversitelerden sosyal kuruluşlara kadar pek çok kesime ulaştık ve bu aracı nasıl bulduklarını sorduk. Gelen pozitif cevaplarla yolumuzda ilerliyoruz. ABD basını bu aracı görmek için Cenevre'ye geliyor. Biz, ihale zamanı aldığımız 'bunların araçmalrı yürümüyor' eleştirisine yürüyern bu aracı ortaya çıkararak, cevap veriyoruz." diyorlar.

SERİ ÜRETİM 2013 SONUNDA BAŞLAYACAK

Yetkililer, V1'in dizel, benzinli ve elektirkli motor seçeneklerine sahip olacağını, Chrysler motorunun bu seçeneklerden sadece biri olduğuna da dikkat çekiyorlar. Her bir motor türü için ayrı şirketle çalışıldığını dile getiren yetkililer, "ilk seri üretimin başlaması için kendimize tarih olarak 2013 yılı sonu ile 2014 yılı başını koyduk. Kesinlikle o tarihte seri üretime başlayacağız." dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here