Karamehmet’in kuruluşlarına TMSF el koydu

 

 

Karamehmet'in şirketlerine el konulduğu bilgisi akşam saatleri itibariyle Türkiye ekonomi gündemine bomba gibi düştü.

Alınan ilk bilgilere göre Çukurova Grubu'nun Show TV ve SkyTürk televizyon kanallarının yanı sıra İzmir'de BMC'ye de bugün öğleden sonra TMSF yetkilileri geldiler.

BMC çalışanları bir yıldır, Show TV ve Skytürk 360 çalışanları düzenli maaş alamıyordu.

BMC yönetimi artık TMSF tarafından atanacak kayyumlar tarafından yürütülecvek. 

TMSF'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"TMSF Çukurova Grubun’dan olan alacaklarının tahsili amacıyla Grup’a ait Show Tv ve BMC’nin yönetimini devir aldı

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik San. Tic. Aş ve BMC San. ve Tic. Aş’ nin yönetimini devralmıştır. 

Daha önce de çeşitli zamanlarda yönetim ve denetimi TMSF’ye devrolunan şirketler, Çukurova Grubu ile yapılan protokoller çerçevesinde Gruba iade edilmişti. Ancak gelinen aşamada, Çukurova Grubu, protokol kapsamında ödemekle yükümlü bulunduğu borcunu zamanında ödememiş ve Ekim 2012 tarihinden bugüne kadar Fon tarafından kendilerine verilen makul sürede de temerrüt halini ortadan kaldırıcı ödeme yapmamıştır. 

 

Bu durumda, ileride telafisi mümkün olmayacak kamu zararına yol açılmaması için ilgili borçlu grup hakkında temerrüt hükümlerinin uygulanmasına ve ilgili şirketlerin yönetim ve denetiminin Fon’a devri zorunluluğu doğmuştur. 

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kamu alacaklarını en kısa sürede ve en yüksek bedelle tahsil edebilmek amacıyla, hakim ortakların doğrudan veya dolaylı sahip oldukları varlıklarla ilgili inceleme ve araştırmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

 

TMSF kendisine kanunlarla verilen görev ve yetkiler çerçevesinde, kamu alacaklarının en yüksek değerle tahsili ve Fona devredilen bankaların kamuya maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi prensibiyle çalışmalarını etkin ve kararlı bir şekilde sürdürecektir."

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz