Karakış bitti, oto satışları yüzde 50 arttı

0

Kara kış bitti, oto

satışları % 50 arttı

 

 

Kötü hava şartlarının olumsuz etkisiyle yılın ilk 2 ayında beklentilerin üzerinde yüzde 31 daralan otomotiv pazarı, Mart'ta toparladı. Karın kalkması ve baharın ilk sinyallerine '24 ay vadeye yüzde 0' faizli kampanyaların eklenmesiyle, satışlar Mart'ta 60-65 bin adet seviyesinde gerçekleşecek 

 

METE TANSU

Ocak ve Şubat aylarında 'kan' ağlayan otomotiv pazarının yüzü, Mart ayında güldü. Yılın ilk ayında mevsim normallerinden kötü seyreden hava koşulları nedeniyle beklentilerin üzerinde daralan binek oto ve hafif ticari araç satışları, yeniden canlanmaya başladı. Tüm Türkiye'yi vuran soğuk ve karlı havanın sona ermesi, showroom trafiğini hareketlendirirken, şirketlerin sunduğu '24 aya 0' faizli kampanyalar satışlara adeta doping oldu. Mart ayında Şubat'a oranla satışların yüzde 50 oranında artarak 60-65 bin adet olarak çıkması bekleniyor. Pazar geçen yılın (78 bin adet) yüzde 20 gerisinde kaldı ancak daralma hızı yüzde 31'den yüzde 20'ler seviyesine inmiş oldu.   

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, binek oto ve hafif ticari araç pazarı Ocak ayında 29 bin 545 adet, Şubat'ta 41 bin 324 adet olarak gerçekleşmişti. İlk 2 aylık toplam pazar da yüzde 31 düşüşle 70 bin 865 adede gerilemişti.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Mart'ta satışların hareketlendiğini belirterek, "Ocak ve Şubat aylarında hava koşulları çok sert geçti. Pazardaki mevsimsel düşüşün yanı sıra kar satışları olumsuz etkiledi. Havaların düzelmesi Mart ayında shoow trafiğini artırdı. sıfır faizli kampanyalarla tüketicilere çok cazip koşullar sunuldu. Mart ayında toplam pazarın en az 60 bin adet çıkmasını bekliyoruz. Henüz birkaç markanın satışları netleşmedi, 65 bin adedi de zorlayabiliriz" açıklamasını yaptı.

Satışlar 2. yarı hızlanır

2012 yılında pazarın yüzde 10-15 daralmasını beklediklerini ifade eden Aybar, şunları söyledi: "Nisan ayıyla birlikte pazar daha da canlanacaktır. Yılın ilk yarısından itibaren yeni modeller yollara çıkacak. Bankalar geçen yıl son dönemde kredi verirken çok sıkıydı, şimdi biraz daha esnek davranabiliyorlar. Tüm bu etkenler, satışları pozitif etkilecek. Satışlar yılın ikinci yarısında hızlanacak."   

Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, 2012'nin geçen yıl ile karşılaştırılmaması gerektiğini belirterek, "2012 çok farklı bir yıldı. Dinamikler çok değişti" dedi. Karaarslan, düşük faizli kampanyaların Mart ayının pozitif geçmesinde etkili olduğunu, hava şartlarının da showroom'ların canlandırdığını kaydetti ve ekledi: "Binek oto ve hafif ticari araç satışları 60 bin adet olarak gerçekleşir."

Ümit Karaarslan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin borç krizine girmesinin ihracat için kötü haber anlamına geldini ancak iç pazara faydası olacağını da savundu. Karaarslan, "Merkez Bankası'nın ekonomiyi soğutmaya yönelik tedbirleriyle, bu yıl Türkiye'nin büyüme hızı düşecek. Otomotiv pazarının 2012'de yüzde 10-15 daralması bekleniyor. Toplam pazarın 750 bin adet seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Ancak daralan Avrupa pazarları Türkiye için fırsat yaratabilir. Çünkü arz fazlası var.

Yurtdışından otomobil alırken, fiyat ve adetler konusunda pazarlık yapma şansımız olacak. Eğer böyle olursa binek otomobil ve hafif ticari araç toplamı 800-810 binlere gidebilir" diye konuştu. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here