Kapanan Honda fabrikası çalışanları tazminatlarını aldı

Kapanan-Honda-fabrikası-çalışanları-tazminatları

Otomotivde eylül sonunun gündemi Honda Türkiye fabrikasının kapanması oldu. İki yıl önce ortaya çıkan ve otoajanda.com da da okuduğunuz Honda Avrupa fabrikalarını kapatıyor haberinde süreç Türkiye fabrikası açısından tamamlandı. Kapanan Honda fabrikası çalışanları da bilinen en yüksek tazminatlarla işsizler arasına katıldılar.

Artık Türkiye’de Honda üretilmeyecek. Zaten düşük ihracat rakamına sahip Civic Sedan bundan sonraki dönemde Türkiye’ye de, AB ülkelerine de, İngiltere’ye de ithal edilecek. Yeni Honda Civic Sedan da hazır ve kasım ayında ithalat başlayacak. Peki kapanan Honda fabrikası işçileri, mühendisleri; kısacası üretim hattında görev yapanlar ayrılık tazminatı olarak neler aldı?

Bu konuda konuşulan ve yazılanlar oldukça ilginç. Çünkü daha önce General Motors (GM) bünyesindeki Chevrolet markası da Avrupa ve Türkiye’den çıkma kararı almıştı. Opel Torbalı fabrikası kapanmıştı ve çalışanları da işsiz kalmıştı.

Bir çok şirkette yaşanan bu tür gelişmelerde en bonkör davranan şirketin Honda olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de 24 yıldır üretim yapan Japon otomotiv devi, son Civic Sedan’ı ürettikten sonra çalışanlarına bir “veda partisi” organize ettiği öğrenildi. Tüm çalışanları ile “helalleşen” şirket yönetimi; faaliyetlerini yine ilk kez Radyo Gedik Otoajanda programında duyduğunuz İstanbul Maltepe’deki yeni merkez binasında sürdürmeye başladı.

Kapanan-honda türkiye fabrikası

Peki çalışanlar hangi hakları alarak, işsiz kaldılar?

Honda Türkiye 30 Eylül 2021 tarihinde 1.200 çalışanının kıdem tazminatlarını banka hesaplarına aktardı. Ayrıca işçileri işten çıkardığı için 8 maaş tutarındaki ihbar tazminatlarını da yatırdı.

Ayrıca tüm çalışanlarına birer Cumhuriyet altını hediye etti. Cumhuriyet altınları özel yapım plaketlerle işini kaybeden eski Honda çalışanlarına verildi. Bazı çalışanlara ek olarak birer maaş performans ikramiyesi daha verildi.

10 yıldan daha kıdemlilere 48 maaş ikramiye

“Çılgın kapanış” sloganıyla üretim bölümlerinde çalışanlarına kapanış tazminatı vereceğini ilan eden Honda; 10 yılını doldurmayanlara 40, 10 yıldan fazla çalışanlara ise 48 maaş tazminat vereceğini duyurmuştu. Bu tazminatların da hesaplara aktarıldığı öğrenildi.

“Honda Türkiye’de çalışan bir işçinin ortalama 6 bin lira aldığı düşünüldüğünde, her bir çalışana verilen kapanış tazminatının yaklaşık 300 bin lirayı bulduğu ifade ediliyor. Ancak devlet bu paradan yüzde 30 dolayında vergi kesiyor.”

Honda Türkiye şirketinin çalışanlara yaptığı ödemelerin 700 milyon lirayı bulduğu yönünde konuşuluyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz