Kamyon çeker 10 ton gönlüm çeker Paris Hilton!

0

Shell’in FuelSave Tanıtım Turu sırasında sürücülerle yapılan görüşmeler, sürücülerin yakıt tasarrufu konusundaki yaklaşımlarını ortaya koydu. 21 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde Türkiye’nin 11 ilini ‘Her Kuruşun Hakkını Verir’ sloganıyla ziyaret eden Shell FuelSave Tasarruf Yakıtları Tanıtım Turu tam 5 bin 713 km yol kat etti ve yaklaşık 20 bin sürücüye ulaştı.

Yapılan yüz yüze görüşmelerin sonuçlarına göre hafif ve ağır ticari araç sürücülerinin yüzde 39’u yakıt tasarrufu sağlamak için gaza basmaktan kaçınıyor.

Ankete cevap veren sürücülerin yüzde 21’i pencereleri kapalı tutarım, klimayı az kullanırım, yüzde 15’i tasarruf ettiren yakıt kullanırım, yüzde 11’i gereksiz yük taşımam, yüzde 8’i yolculuk planlaması yaparım ve yüzde 6’sı ise ‘brandamı sabitlerim’ cevabını verdi.

Ailelerini göremiyorlar

Katılımcıların günde ortalama 15 saat ve üzeri araç kullanma oranı yüzde 10 iken, ortalama 4-9 saat araç kullanma oranı ise yüzde 45 oldu. Uykuları geldiğinde ilk yaptıklarının ne olduğu konusundaki soruya, katılımcıların yüzde 45’i en yakın yerde aracı durdurup uyurum, yüzde 31’i ilk dinlenme tesisinde durup uyurum, yüzde 14’ü gideceğim yere kadar devam ederim, yüzde 10’u ise çay/kahve içip yola devam ederim cevabını verdi. Soruları cevaplayan katılımcıların yüzde 56’sı akıllı telefon kullanırken, yüzde 44’ünün akıllı telefon kullanmadığını söyledi.  Sorulara cevap veren ticari araç sürücülerinin çoğu işleri gereği aileleriyle fazla vakit geçiremiyor. Katılımcıların yüzde 36’sı, bir ay süresince aileleriyle yaklaşık altı gün geçirebildiklerini söylerken, yüzde 16’sı bir hafta, yüzde 23’ü 10 gün, yüzde 15’i ise yalnızca üç gün aileleriyle bir arada olabildiklerini söyledi

Gözlerinin hastasıyım

Etkinliğe katılan sürücülerini yüzde 6’sı ise araçlarında kamyon arka yazısı bulunduğunu söyledi. Katılımcıların en çok tercih ettiği kamyon yazıları şöyle oldu:

• Kamyon çeker 10 ton gönlüm çeker Paris Hilton.

• Gözlerinin hastasıyım yolların ustasıyım.

• Dikkatimizi çekmez kimse biz dikkat ederiz işimize gelirse.

• Hatalıysam aramızda kalsın.

• Ağlıyorsun yine hangi mevsimin yağmurusun?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here