Kamuya 1.3 milyar liralık araç alınacak

0

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  merkezi yönetim kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları tarafından bu yıl toplam 1 milyar 300 milyon lira tutarında araç alınacağını söyledi.

Bakan Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kamuya taşıt alımı ve lojmanlarla ilgili sözlü soru önergesini yanıtladı. İdarelerde 2011 Haziran ayı itibarıyla 86 bin 479 taşıt bulunduğunu belirten Şimşek,  “2012’de taşıt alımlarına 1,3 milyar lira ödenek ayrıldı” dedi.

 

Bakan Şimşek, merkezi yönetim kapsamındaki idarelerin 2012 bütçesinden 3 bin 743 adet araç alacaklarını kaydetti. Şimşek, bu idarelerin ayrıca kendi öz gelirlerinden 24, özel ödenekten 51, bütçe ve Avrupa Birliği katkısıyla 30, yurtdışı hibeden 61, yurtiçi hibeden 1803, döner sermayeden 729 ve il özel idare bütçesinden 35 olmak üzere toplam 6 bin 476 adet taşıt alacaklarını belirtti.

 

Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre söz konusu araçların;

1816’sı Sağlık Bakanlığı’na

953’ü Emniyet Genel Müdürlüğü’ne

518’i Jandarma Genel Komutanlığı’na

451’i Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olacak.

 

Bu yıl içinde;

Cumhurbaşkanlığı’na 2

Milli Savunma Bakanlığı’na 2 

Dışişleri Bakanlığı’na da 5 olmak üzere toplam 9 adet zırhlı makam aracı alınacak.

 

3 YILLIK KİRASI KENDİSİNE BEDEL

Görüşmeler sırasında CHP’li Mahmut Tanal, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkanları için kiralanan BMW 760i Long tipi araçları gündeme getirdi. Tanal, Bilgi edinme Kanunu uyarınca edindiği bilgilere göre, söz konusu araçların aylık kirasının 7.600€ olduğunu ve 3 yıllığına kiralandıklarını belirtti. Araçların 3 yıllık kira bedelinin 273.600€ olduğunu kaydeden Tanal, şirketten aldığı fiyata göre araçların şu anki fiyatının da 276.000€ olduğunu anlattı. Tanal, “eğer bu aracı satın almış olsaydım o kirayla zaten bunun mülkiyeti bana geçecekti” diye konuştu.

Şimşek, bunun üzerine, araç kiralamalarının onayına gelmediğini belirtti. Taşıt kanununa göre kiralamanın ekonomik ve rantabl olması gerektiğini vurgulayan Şimşek, “Kiralama mı, satın alma mı, bunun iyi bir şekilde karşılaştırılması lazım” dedi. Şimşek, kamuya taşıt alımı konusunda yeniden düzenlenmesi için hazırladıkları taşıt kanunu tasarısını da kurumların görüşüne sunduklarını söyledi.

Kaynak: haberturk

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here