Kadjar Türkiye’de

Renault, kompakt SUV segmentindeki yeni oyuncusu Kadjar’ı ticarileştirecek kıvama getirdi.

Yeni Kadjar, Türkiye’de 130 hp’lik 1.2 lt benzinli, 110 hp’lik 1.5 dci ve 130 hp’lik 1.6 dci motorlar, Touch ve Icon donanım seviyeleriyle haziran sonuna doğru Türkiye’de de satışa çıkıyor.

Yeni Kadjar’ın en önemli kozu 1.5 litrelik dizel motorla EDC otomatik şanzıman seçeneği gösteriliyor.

Fransız şirket, Japon ittifakı Nissan’ın 1997’den bu yana Qashqai hamlesiyle başa güreştiği crossover segmentine bu kez esaslı bir giriş yapıyor. Şimdiye kadar küçümsenen segmentin Avrupa’daki pazar boyutları yıllık 1.5 milyon adete ulaştı bile. Bu trendin önümüzdeki yıllarda da artarak devam etmesi bekleniyor.

Bu da otomobil rekabetinde geri kalmak istemeyen en ekonomiğinden en prestijlisine kadar tüm markaların bu alanda bir ya da birkaç modeli ortaya çıkarması anlamına geliyor.

İşte Renault da, kardeşi Qashqai’nin bayrak diktiği crossover zirvesini ele geçirmek için yeni Kadjar’ı satışa çıkarıyor.

Önce Fransa’da ardından Türkiye dahil Avrupa pazarlarında yola çıkacak yeni Kadjar, 70 ülkede satılacak. Yılda 140 bin adet üretilecek.

Yeni Kadjar’ın İspanya’da yapılan ilk test sürüşlerinde biz de bulunduk.

Zaragoza Havalimanında başlayan Kadjar buluşmamız Ülkenin içlerindeki Bardenas Çölü’ne kadar gidiş-geliş 300 km civarında sürdü.

Uzun yolda alev kırmızısı 130 hp’lik 1.2 litre hacimli benzinli motora sahip manuel şanzımanlı Kadjar’la konforlu bir yolculuk yaptık.

Türkiye’de Ikon seviyesinde satılacak aracımızın donanım seviyesi oldukça yüksekti.

İspanya’nın 3 günlük askeri tatbikatı olan çölde bomba sesleri arasında geçen rüzgarlı günde aracı pek çok yönüyle deneyebildik.

Aşırı rüzgarlı ortamda aracın içine aldığı ses miktarını ve yanal rüzgarlarda sarsılmasını eksi hanesine yazdık.

Bu haneye bir de ortalama 9.6 litrelik benzin tüketimini eklememiz gerekiyor.

Gerisi ise markanın Türkiye’deki satış şebekesi ve gücünün etkisiyle bu segmentteki liderliği getirecek olan özellikler.

Bir kere araçta 1.2 benzinli ve 1.5 ile 1.6 litrelik iki dizel motor seçeneği bulunuyor. Bunlardan benzinli 1.2 ile 1.6 litrelik 130 hp’lik dizel motorlar 6 ileri manuel şanzımanla alınabilirken, 110 hp’lik 1.5 dci dizel motor EDC şanzımanla kombine olarak alınabilecek.

Şehir içi kullanım için yüksek yapısı (Yükseklik 1697 cm) ve 1836 cm’lik eniyle yeterli büyüklüğe sahip.

KADJAR DA BEĞENDİKLERİM

En hoşuma giden yanlarından biri ön gösterge panelindeki dijital kadran oldu. Gösterge panelinin ortasında yer alan iri dijital ekranın hafızasında 4 seçenek yer alıyor.

Bu iri dijital ekranın iki yanında iri baklalar halinde dizilmiş dijital kulak şekilleri üzerinde yakıt seviyesi ve motor devrini de izleyebiliyorsunuz.

Bu arada şunu belirtelim kadranda dört görüntüleme ve 5 renk seçeneği var demiştik. Bunlardan arzu ettiğinizi 7 inçlik dokunmatik ekran üzerinden seçerek, atayabiliyorsunuz.

İşte Renault Kadraj kadran seçenekleri:

— İbreli takometreye sahip, hızı orta kısımda gösteren klasik bir hız göstergesi,

— Sadeleştirilmiş takometreye sahip, hızı orta kısımda gösteren sportif bir hız göstergesi,

— Optimal tüketim aralığını belirten bir grafiğe sahip, hızı orta kısımda gösteren “ekonomik” bir hız göstergesi

— Hızı ve takometreyi kademeli biçimde gösteren modern bir hız göstergesi.

Bunlardan hızınız klasik bir ibreli takometre görüntüsüyle yansıtılırken, hızlanıp-yavaşlamanız da kadranın çerçevesindeki ince yumuşak mavi bir ışıklı çerçeveyle açılıp-kapanıyor.

Bu kadran içerisinde yollardaki hız sınırlarını ve navigasyonun yönlendirmelerini de görebiliyorsunuz.

Uzun yolda sizi yormayan, şehir içinde etrafa hakim bir yolculuk yapmanızı sağlayan ölçülerdeki ve özellikteki Kadjar’ın yüksekliği 1607 cm, uzunluğu 4449 cm ve eni de 1836 cm.

Dış ölçülerde kompakt sınıf açısından yeterli ölçüler iç mekanda da yeni teknolojik oyuncaklar yani donanımlarla destekleniyor.

Bunlardan biri R-Link. Sürekli internete bağlı bir tablet gibi işlev gören bu bilgi-eğlence sistemi, navigasyon, araç bilgileri gibi verilerle de kombine.

7 inçlik dokunmatik ekran başırılı ve hızlı çalışıyor. Navigasyon ise İspanya hatlarından mı kaynaklı anlayamadık ama biraz algı yavaşlığı yaşıyor.

Aracın bir başka güzelliği ise narin görünüşlü ama dayanıklı bir istiridyeyi andıran eller serbest anahtarı.

Renault Kadjar donanımları:

RENAULT KADJAR FİYATLARI

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here