Kadınları tavlamak için 4 milyar euro harcadı

0

Kadınları tavlamak için 4 milyar euro harcadı 

Yeni silahı 208 ve yeni sedan modeli için yılda 2 milyar euro, toplamda 4 milyar euro yatırıma imza atan Peugeot, gözünü liderliğe dikti. 1983'ten bu yana piyasaya sunduğu 205, 206 ve 207 modelleriyle 15 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Fransız şirket, 2009'da Ford Fiesta'ya verdiği liderlik koltuğunu 208'le geri almayı istiyor. 2.4 milyon adet satan 207 ile beklentilerin altında kaldığını açıklayan Peugeot, 208 ile 2013 yılında Avrupa'da yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedefliyor. Liderlik ise kadın müşterilerden geçiyor. Peugeot, 207'ye göre daha feminen hatlara sahip yeni hatchback modeliyle kadın müşterileri yeniden kazanacak. 2012'de 265 bin adetlik satışa ulaşmayı öngören şirket, 2013'te bu rakamı 550 bin adede yükseltecek. Bu da 206 modelinden sonra yakalanan en yüksek satış olacak. Peugeot, böylece 3 yıl aradan sonra rakibi Ford Fiesta'yı sollamış olacak. 208'in 207 modeline oranla Avrupa'da 1.000 euro daha ucuz olması, markaya liderlik yolunda pozitif katkı sağlayacak. 208'in pazara sunulmasıyla birlikte, 207 hatchback'in üretimi yılsonu itibarıyla sona erecek. 1990'larda otomotiv dünyasında 205 modeliyle kült haline gelen GTI efsanesi de 208'le geri dönecek. Önümüzdeki günlerde otomobilin performanslı sportif versiyonu yollara çıkacak.

 

Eylül'de satışa sunulacak fiyatı 207'den ucuz olacak

 

Yeni Peugeot 208, markanın yeni tasarım çizgisini gözler önünü seriyor. Radyatör ızgarası, hem gece hem de gündüz farlarının bakışını pekiştiren LED'ler, Peugeot amblemi, yanlarda yer alan krom çerçeve otomobile ilk bakışta öne çıkıyor. Araç, 3 ve 5 kapılı olmak üzere iki farklı gövde tipine sahip. 207'ye göre boyu 7 santimetre kısalarak 3.70 metreye inen 208'in iç mekanı ise büyümüş. Diz mesafesi 5 santimetre artırılmış. 208'de dikkati çeken değişimlerden biri de ağırlıkta görülüyor. Otomobil, 207 modeline oranla 110 kilogram hafiflemiş, bu sayede yakıt tüketimi düşürülmüş. Hatchback aracın iç mekanında en büyük yenilikler belirgin şekilde küçültülen direksiyon simidi, gösterge paneli ve 7 inç büyüklüğündeki renkli dokunmatik ekran olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin iPad tadındaki ekran farklı işlevlere kolay erişim sağlıyor. Radyo, eller serbest Bluetooth kit, USB bağlantısı, müzik dosyalarının okunması ve navigasyon gibi. Panoramik cam tavanı çevreleyen mavim ışık da 208'i oldukça çekici hale getiriyor. Peugeot, 208 modeliyle birlikte yakıt tüketimi ve çevre konusunda önemli iyileştirmeler gerçekleştirdi. Özellikle 1.0 litre ve 1.2 litre hacmindeki 3 silindirli benzinli motorlar dikkati çekiyor. 3 silindirli benzinli motorlar 207 modeline oranla 100 kilometrede 2 litre daha az yakıt tüketiyor. 100 km'de ortalama yakıt sarfiyatı 4.3 litreye inerken, karbon salınımı 99 grama düşürülmüş. Dizelde ise 100 km'de ortalama yakıt tüketimi 3.4 litreye indirilmiş. e-HDi motorlarda yer alan Start-Stop sistemi de şehir içinde yüzde 15'e varan oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. Eylül'de Türkiye'de satışa sunulacak Peugeot 208, 2 farklı motor seçeneğiyle pazarlanacak: 68 beygir güç üreten 1.2 litre benzinli ve 92 beygir gücündeki 1.4 dizel. Otomobilin Türkiye fiyatı henüz belli değil ancak 207'ye oranla daha ucuz olması bekleniyor.

 

Mösyö Peugeot'nun itirafı

 

Peugeot, yeni model atağıyla Türkiye'de eski pazar payı rakamlarına geri dönmeyi hedefliyor. Şirket, satışlarını 60 bin adedin üzerine çıkararak, 10 yıl önceki performansını yakalamayı planlıyor. B segmentinde Avrupa'da yüzde 10 pazar payıyla liderliği hedeflediği yeni modeli 208'in Lizbon'daki test sürüşünde sorularımızı yanıtlayan Peugeot Dış İlişkiler Direktörü Christian Peugeot, Türkiye pazarında istedikleri seviyede olmadıklarını belirterek, "Ancak büyük ilerleme potansiyelimiz var. Yeni 208 modelimiz bu ilerlemeyi göstermemiz için büyük bir silah olacak. Hedefimiz 10 yıl önce yakaladığımız pazar payına ve satışlara ulaşmak" açıklamasını yaptı. 2000'li yıllarda Türkiye'de rakipleri Volkswagen ile aynı seviyede olduklarını hatırlatan Peugeot, birkaç yıl içinde yeniden bu düzeye gelmek istediklerini belirtti. Peugeot Ailesi'nin ikinci kuşak temsilcisi olan Christian Peugeot, şunları söyledi: "Volkswagen dünyada başarılı işler yaptı. Biz de yeni model atağıyla eski günlere geri döneceğiz. İddialı olduğumuz 208 modeli Eylül ayında Türkiye'de satışa çıkacak. Bunun yanı sıra Türkiye'de önemli satış grafiği yakalamasını beklediğimiz sedan modelimiz Ekim'de piyasaya sunulacak. Hedeflerimiz büyük. Türkiye pazarı 1 milyon adetlik satışa doğru gidiyor. 1 milyonluk pazarda mevcut satışlarımızı ikiye katlayabiliriz. Geçen yıl yaklaşık 35 bin araç sattık. 60 bin adetlik satışın üzerine çıkabiliriz. Elimizde bunu gerçekleştirecek hem ürün hem de bayi altyapısı var."

GM ile ortaklık ailemizi üzmedi

Christian Peugeot, dünyanın en büyük otomotiv üreticisi ABD'li General Motors'la (GM) geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri ortaklığın markalarına önemli güç katacağını söyledi. GM'in 1 milyar euroya Peugeot'nun yüzde 7 hissesini aldığını hatırlatan Peugeot, "Aile olarak içimiz çok rahat, geleceğe dair umut doluyuz. GM ile birlikte ortak platforma kullanarak, ortak ürünler geliştirerek daha güçlü olacağız" diye konuştu.

40 bin adetlik hedefi düşürdük esas atağımız 2013'te olacak

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, 2012 yılında otomotiv pazarının daralarak 780 bin adetler seviyesine ineceğini belirtti. Bergeretti, Peugeot markasının hedefleriyle ilgili olarak şunları anlattı: "2011 yılında 34 bin 800 adetlik satışla toplam pazardan yüzde 4.1'lik pay aldık. Ocak 2012 yılı için 40 bin adetlik satış öngörmüştük ancak pazarın 3 aylık gidişatına bakınca bu rakamı düşürdük. 2012'de yüzde 4.5'lik pazar payına ulaşmayı planlıyoruz. Bu da yaklaşık 35 bin adetlik satış demek. 2013 yılında ise 208 ve yeni sedan modelimizden tam olarak yararlanabileceğiz. Hedeflerimiz o zaman çok daha büyük olacak."

 

Yeni sedan modelinin dünya tanıtımı Türkiye'de

Peugeot, yeni sedan modelini dünyaya Türkiye'den tanıtacak. Fransız üretici, büyük önem verdiği yeni aracının dünya test sürüşlerini Türkiye'de gerçekleştirecek. Yeni modelin lansmanı Antalya veya İzmir şehrinde yapılacak. Organizasyona yurtdışından 400'e yakın gazeteci katılacak. Uluslararası test sürüşü 2 hafta sürecek. Test sürüşlerinin yanı sıra yeni sedan Eylül'de kapılarını açacak Paris Otomobil Fuarı'ndan sonra ilk kez İstanbul'da tanıtılacak. Paris'te sadece 2 günlüğüne basın mensuplarına gösterilecek araç, otomobil tutkunlarıyla İstanbul Auto Show Fuarı'nda sergilenmiş olacak. PSA Group (Peugeot-Citroen) Peugeot'nun yanı sıra aynı platformu paylaşan kardeşi Citroen sedanı da ilk kez İstanbul'da ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here