Kadın sürücüler ‘gazı’ sevdi

Otomobillenmenin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan kadın sürücü sayısının artması, yeni trendlerin de ortaya çıkmasına neden oluyor. İŞte yapılan bir karşılaştırmada kadın sürücülerin hangi tür yakıta sahip araç kullandıkları eğilimini gösteriyor.

Dünyada otogazlı araç sayısında, Avrupa’da ise otogaz tüketiminde lider olan Türkiye’de; 2012 yılının şubat ayında 3 milyon 309 bin kişi olan otogaz kullanıcı sayısı, bu yılın aynı ayında 297 bin 516 kişilik artışla 3 milyon 606 bin 566 kişiye ulaştı.

Geçen yıl itibarıyla 595 bin 629 olan otogazlı araç sahibi kadın sayısı bu yıl 53 bin 553 kişilik artışla 649 bin 182’ye yükseldi. Şubat ayı itibarıyla otogaz kullananların yüzde 18’ini kadınlar oluşturdu.

Otogaz kullanımının artması ekonominin yanı sıra ekolojiye de önemli bir katkı sağladı. 3,6 milyon aracın bu ürünü kullanmasıyla Türkiye’deki karbondioksit salımı yaklaşık 1 milyon ton azalmış oldu. İklim değişikliğinin doğaya verdiği zarar ve dünyada yaşanan finansal krizin etkileri, kadınların da çevreci ve ekonomik bir ürün olan otogaza ilgisini artırdı.

Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, otogaz kullanıcılarının profilini ve tercih nedenlerini ortaya çıkarmak üzere yaptıkları araştırmada ilginç sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Son 10 yılda dünyada otogaz kullanımının yüzde 60 oranında arttığını belirten Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu,  “Günümüzde dünya çapında 21 milyondan fazla araç bu yakıt türünü tercih ediyor. Türkiye’nin LPG’li araç parkı ise dünya LPG’li araç parkının yaklaşık yüzde 17’sini, Avrupa’nın ise %24’ünü oluşturuyor. Türkiye, bu özelliğiyle otogaz tüketiminde Avrupa’da birinci, otogazlı araç sayısında ise tüm dünyada lider ülke konumunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz