JCR, DRD Filo Kiralama’nın kredi notunu BBB plus’a yükseltti

 

 

 

Türkiye’nin en büyük operasyonel kiralama şirketlerinden DRD Filo Kiralama, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating'den ‘yatırım yapılabilir’ kredi notu aldı. 

 

Türkiye Operasyonel Kiralama Sektörü’nün öncü markalarından DRD Filo Kiralama, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından gerçekleştirilen değerlendirme kapsamında bir kez daha ‘‘yatırım yapılabilir’’ kategorisinde yer alma başarısını gösterdi. 

Türkiye’deki Operasyonel kiralama sektöründe üst sıralarda yer alan yapısyyla DRD Filo Kiralama, JCR Eurasia Rating’in değerlendirmesine göre, Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu’nu ‘BBB – (Trk)’den, ‘BBB + (Trk)’ye taşırken; Kısa Vadeli Ulusal Kredi Notu’nu ise ‘A-3(Trk)’dan ‘A-2 (Trk)’ye Pozitif görünüm ile yükseltti.

 

HEDEF 21 BİN ARAÇ

2011 yılında Türkiye’de operasyonel kiralama sektöründe ilk faaliyet raporu yayınlayan marka olan DRD, 2012 yılında da Price Waterhouse Coopers'ın bağımsız denetim raporuyla onaylı faaliyet raporunu yayınlamıştı. Faaliyet raporu verilerine göre, DRD Filo Kiralama 2012 yılında 17 bin 501 adetlik aktif araç parkına ulaştı.

DRD’nin filo değeri, 2012 yılında önceki yıla göre yüzde 38 artış göstererek 821 milyon 47 bin TL oldu.

Şirket, son üç yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla 2012 yılında 326 Bin 536 TL tutarında araç yatırımı gerçekleştirdi. 2013 yılında 397 Bin TL tutarında araç yatırımı gerçekleştirmeyi planlayan DRD Filo Kiralama, yılsonu itibariyle de toplam araç sayısını 21 bin adet seviyesine çıkartmayı hedefliyor.

 

NET KÂRINI 40 MİLON LİRAYA YÜKSELTTİ

DRD, raporunda 2012 yılında 40 milyon 115 bin TL net kâr elde ettiğini açıkladı.

DRD, filo araç sayısını önemli ölçüde genişletip, aktif varlıklarını yüzde 18 oranında artırarak, 689 milyon 347 bin TL’ye taşıdı. DRD Filo Kiralama, öz kaynaklarını bir önceki yıla göre yüzde 63,12 oranında arttırarak, 103 milyon 668 bin TL’ye yükseltti.

 

DRD aynı dönem içerisinde finansal göstergelerinin yanı sıra operasyonel anlamda da önemli değerler ortaya koydu. Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi ile öne çıkan marka, kendi belirlediği yüksek marka standartları çerçevesinde hizmet veren toplam anlaşmalı servis sayısını 1.100 adedin üzerine çıkarttı.  Farklı ihtiyaç ve beklentilere göre çeşitlendirdiği filo yapısı ve hizmet yelpazesiyle 34 farklı sektörden 2.611 kuruluşa hizmet veren DRD, aynı dönem içerisinde bir önceki yıla göre müşteri adedinde %63’lük bir gelişim elde etti. Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsayan geniş bir hizmet ağıyla faaliyet gösteren DRD, 2013 yılında da istikrarlı gelişimini sürdürmeyi hedefliyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz