Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması hazırlanıyor

 

Aynı birlik içerisinde yer almayan ülkelere uygulanan ticaret bloklarını kaldırma amaçlı düzenlenen STA (Serbest Ticaret Anlaşmkaları)na biri daha ekleniyor. Dünyanın en büyük üç ekonomisinden ikisi kendi aralarındaki ticareti düzenleyen STA imzalamak üzere görüşmelere başladılar.

Ama görüymeler istendiği çgibi imza yönünde mi gidiyor. Tabii ki karşı çıkanlar da var.

Geçtiğimiz günlerde bir grup Demokrat milletvekili Başkan Obama’ya, Japonya’ya uygulanan vergilerin devam etmesi konusundaki isteklerini dile getirdi.

Demokratlar, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili konuşmalar başlasa bile Japonların ABD’ye otomobiller için yüzde 2.5, ticari araçlar için yüzde 25 vergi ödemeye devam etmesini istiyor.

İsteklerini mektupla dile getiren milletvekillerinin mektubunda “otomotiv endüstrisi hassas kar marjına sahip bir sektör. Japonya’dan herhangi bir vergi alınmadan ticaret yapılması yalnızca Japonya’ya fayda sağlar” cümleleri yer aldı.

Ford Motors, General Motors ve Chrysler Group gibi Amerikalı otomotiv şirketleri ise bu isteklerden sonra, Japonya’ya yapılan ihracatın azalacağı endişesini taşımaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz