Japon otomobillerine piyango

Bilindiği gibi Türkiye’ye ithal edilen Uzak Doğu üretimi araçlar yüzde 10 ek vergiye tabi.

Avrupalı otomobiller Gümrük Birliği nedeniyle vergisiz Türkiye’ye girebilirken; Kore ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinden ithal edilen otomobillerden ek vergi alınıyor. AB ile Japonya arasında yapılacak bir serbest ticaret anlaşması, Türkiye’yi de kapsarsa Japon otomobillerinin fiyatını indirecek.

Uzlaşma sağlandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın korumacı politikasına karşı güçlü durmak isteyen AB ve Japonya arasında imzalanması beklenen serbest ticaret anlaşması için uzlaşma sağlandı.

AB Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Hamburg’taki G20 Zirvesi öncesinde bir araya geldi. Olumlu geçen görüşmenin ardından, AB-Japonya arasındaki vergilerin, anlaşmayla yüzde 99 oranında kaldırılacağı açıklandı.

Mevcut durumda; Avrupa Birliği, Japon otomotiv sektöründen yüzde 10, elektronik ürünlerden ise yüzde 14 gümrük vergisi alıyor. Buna karşılık, Japonya da Avrupa’dan ithal ettiği peynir ürünleri için yüzde 29,8, et ürünleri için ise yüzde 38,5 oranında gümrük vergisi uyguluyor.

Yapılan anlaşmanın ardından kalkacak olan bu vergilerden sonra AB’nin Japonya’ya ihracatının büyük oranda artacağı tahmin ediliyor. Özellikle, tarım, gıda, motorlu taşıtlar, ilaç ve tıbbi malzeme gibi sektörlerde yeni iş fırsatlarının doğacağı konuşuluyor.

İki tarafın müzakereleri sonbahar aylarına kadar devam edecek ve yıl sonuna kadar yasal bir metin ortaya çıkacak. Söz konusu ticaret anlaşmasının 2019 yılının başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Genel Müdürle Test: Peugeot 3008 SUV

Trump’tan Almanlara rest

Donald Trump tehditleri yine yatırım getirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz