İzninizle biraz dalga geçeceğim

Sussam olmuyor,

Susmazsam gönül razı değil…

Mesele Fuzuli’nin bu dizelerinin akla getirdiği kadar mühim değil merak etmeyin, ama aşağıdaki satırlara -ki benim satırlarım değil onlar- uygun bir ciddiyette sanki (!) Gerçi bende ciddiyetten çok gülme duygusu yarattı o ayrı…

Otomobil renkleri çok önemli bir mesele olmalı ki, neredeyse her hafta bir firma kendi renk analizini açıklıyor. Ben de bunlardan birini birkaç hafta önce yazmıştım. Öyle temcit pilavı gibi aynı konuları yazmayı sevmem, ama geçen hafta mail kutuma yeni bir renk analizi düştü ki, kimse kusura bakmasın, biraz dalgayı hakkediyor…

Emeğe saygı, ama benim dalga geçme hakkıma da saygı (!)

Renk tasarımları konusunda öylesine analiz kasılmış ki, içten yanmalı motorların mucidi Karl Benz bile icat ettiği otomobile bu kadar anlam yüklememiştir. Hatta Henry Ford, ilk seri üretim otomobil Model T için böylesine süslü cümleler kurmamıştır…

İşte o cümlelerden bir tanesi:

Bilginin ifadesi: Annoy Firm Omit. İngilizce ‘My information’ yani ‘Bilgilerim’ ifadesinin bir anagramı olan bu kavram bilgi evrenindeki muğlak ikilikleri ifade ediyor. Temelinde veri madenciliği ve dijital bilgilerin sistematik şekilde sınıflandırılmasının yattığı Annoy Firm Omit trendinin renkleri, koyu ve gri tonlar.”

What diyon?

Bir tane daha:
“Uyandırma servisi: Delonelination. Birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan bir dünyada yalnız hissetmek bir tabu olarak görülebilir. Delonelination, özellikle gençler arasında artmakta olan yalnızlığı, bej ile kahverengi arasında değişen solgun ve mat renklerle simgeliyor.”

Evet bence de!

İşte bir tane de ilişkiler için:

Nebulove, yalnızlığın zıttı olarak karşımıza çıkıyor ve karmaşık, çoğul ilişkileri temsil ediyor. Bu temanın renkleri kırmızı, açık yeşil ve sarının tonları. Lila rengi ve kahverengimsi bir turuncu da skalada yer alıyor.”

Sonuna kadar katılıyorum! Neye katılıyorum farkında değilim ama olsun.

Ve son bir tane:

Hayat bir tuzak olabilir. Siz engel olmazsanız zor ve stresli ya da çok sıkıcı hale gelebilir. Bu yüzden insanlar bu döngüden çıkmak, zihnin sınırlarını zorlamak için yeni yollar aramaya başlıyor. Bu trend kaçmak ve yeni algılar bulmakla ilgili, doğal olarak renkleri de yeni ve canlı bir estetik yaratıyor.”

İyi bir şey mi diyor acaba? Tuzak ha, hımmm…

Ben ki psiko felsefeye taparım, ama bu satırlar beni aştı geçti…

Bu ifadeler “Clariant, 2017’nin öne çıkan renk trend ve analizlerine yer verdiği ColorForward® Renk Rehberi Otomotiv Sektörü Özel Sayısı”ndanmış… İşte isim de verdim.

Bu bir çeviri felaketi mi, yoksa gerçek mi?

Hâlâ anlayabilmiş değilim…

Tee ellaaammm!

Bu kadar kafanızı yormayın.

Hayat aslında o kadar da karışık bir şey değil…,

Biz faniler otomobilimizin rengiyle bir mesaj falan vermiyoruz, sadece bir yerden bir yere gitmek için kullanıyoruz…

Bir puro bazen sadece bir purodur…

Otomobil rengi de sadece bir renktir…

Size İsviçre kırlarında o kadar karışık mı görünüyor her şey?

Bir de bu taraflara gelip bir bakın isterseniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz