İzmitli Kona’nın üretiminde son dakika!

Güney Koreli Hyundai, Türkiye’de İzmit fabrikasında da üretileceği konuşulan ve fotoğraflarını kısa bir süre önce yayınladığı B-SUV modeli Kona’yla ilgili sendikal sıkıntılar yaşıyor. Hyundai, yeni SUV modelinin üzerindeki örtüyü kaldırmaya ve Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilemeye hazır… Ancak Hyundai yönetimiyle sendikalar arasında yaşanan sorunlar bu planı geciktirebilir.

Güney Kore basınında yer alan haberlere göre, Hyundai ile sendikalar arasında yeni SUV’un üretimiyle ilgili anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Koreli çalışanlar ücret artışı istiyor

Sorun, Güney Kore’deki dünyanın en büyük otomobil üretim tesislerinden biri olan Ulsan fabrikasında Kona üretim hattında çalışacak işçilerin ücretleri ve çalışma saatleriyle ilgili anlaşmazlıktan kaynaklanıyor. İki taraf arasında anlaşmaya varılmadığı sürece Kona’nın üretiminin başlamayacağı yorumları yapılıyor.

Hyundai Kona

Güney Koreli Hyundai-Kia Grubu çalışanları Temmuz 2016’da genel grev kararı almış ve 12 yıl aradan sonra ilk kez eylül ve ekim aylarında greve gidilmişti. Bu grev nedeniyle Temmuz ile Eylül arasında üretimde 114 bin adetlik kayıp yaşanmıştı. Ekim ayında anlaşma sağlansa da üretim kaybı telafi edilememişti.

İzmit’in rolü

Hyundai, ilerleyen yıllarda Avrupa’daki en büyük üretici olmak istiyor ve İzmit’te de üretilmesi planlanan yeni modelin bu hedef için önemli bir rolü olacak. İzmit’te ilk etapta yılda 50 bin adet Kona üretilmesi planlanıyor.

Kore’de yaşanacak bir grev ile üretimin ertelenmesi İzmit tesisinin şansına nasıl etki edebilir? Üretimi tamamen Türkiye tesisinde başlatarak, Avrupa pazarına acil cevap verme yoluna da gidebilirler mi?

Yoksa Ulsan’daki sorun çözülene kadar Kona’nın lansmanı ertelenir mi?

Bunlar Hyundai üst yönetiminin kararında.

Hyundai Assan bu kararı beklerken, i10 ve i20 gibi volum modelleri üretmeye ve Avrupa yollarına çıkarmaya devam edecek. Hyundai Assan’ın bu yılki üretimi 235 bin adetler civarında planlanıyor. Önemli kısmını küçük kompakt segmentteki i20 modelinin oluşturduğu üretimin içinde az miktarda i20 Active modeli de bulunuyor.

Milyarlık yeni yatırım hazırlığında olan Koreli Hyundai Grubu, bu yatırımın 142 milyon dolarlık kısmını Çekya’daki tesislerine yapacak. Bu yatırımın içinde Hyundai Assan Türkiye’ye yapılacak yatırım yer almıyor. Bu da normal çünkü, Kona için Türkiye’ye yatırım resmi olarak açıklanmadı ve tarih olarak da 2019 yılı düşünülüyor. Yani henüz erken.

http://otoajanda.com/hyundainin-yatirim-plani/ 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz