İzmitli F1 lastikleri, bu yıl ilk kez Avrupa pistlerine çıkıyor

 

Pirelli'nin İzmitli F1 lastikleri

Avrupa pistlerine çıkıyor

 

Formula 1, İspanya GP’si ile bütün hızıyla devam ediyor. Barselona Catalunya pistinde, pilotlar için oldukça zorlu keskin virajlı ve tümsekli zeminde, gerçekleşecek yarışta takımlar P Zero Orange (Sert) ve P Zero White (Orta Sert) lastikler ile mücadele edecek.

Pirelli’nin Formula 1’e döndüğü 2011 sezonu hariç İspanya GP’sindeki tüm yarışları yarışa ilk cepten başlayan pilotun kazanmış olması ilginç bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Pilotlar pistin yüzde 60’ını tam gaz geçerken 305 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve hızda yaklaşık 16 saniye boyunca sabit gidebiliyor. Tüm bunlar İspanya Grand Prix’sinde lastikler kadar aerodinamiği ve araç ayarlarının önemini arttırıyor. 

Pirelli, Türkiye'de İzmit Şampiyonlar fabrikasında ürettiği Formula 1 P Zero ve Cinturato lastikleri ile İspanya Grand Prix’inin de tek tedarikçisi konumunda.

Michael Schumacher’ın 6 kez lider olduğu, Fernando Alonso, Felipe Massa ve Mark Webber’in de galibiyetinin bulunduğu pistte geçen yıl, Williams takımından Pastor Maldonado Pirelli PZero Silver (sert) ve PZero Yellow (yumuşak) ile kazanmıştı.

Pirelli, ilk 4 yarıştan elde edilen pist ve pilotların tecrübesine dayanarak, İspanya Grand Prix’inden sonra P Zero Orange (Sert) lastiğinin bileşenlerinin değişeceğini de duyurdu. 

 

FORMULA1 LASTİKLERİ İÇİN TEKNİK YORUM

Gerek Pirelli, gerekse de takımlar tarafından çok iyi tanınan Catalunya pisti, 4655 metre uzunluğunda. Büyük bölümü sağ viraj olmak üzere 16 viraja sahip. Virajların çoğu orta ve yüksek hızlarda geçiliyor. Bu da sol ön lastiğe aşırı yük binmesi anlamına geliyor. Bunun dışında özellikle son bölümdeki küçük viteste geçilen keskin dönüşlerden çıkarken oluşan baskı nedeniyle arka lastikler üzerine de aşırı yük biniyor. 

Pürüzlü olan pist yüzeyine bir de yüksek hava sıcaklığı, dolayısıyla pist sıcaklığı eklenince lastikleri son derece zorlayıcı bir ortam oluşuyor. 

Üçüncü virajda oluşan 3,9 G kadar 10. viraj sonundaki fren noktasında oluşan 5,09 G’lik kuvvet de pilot, araç ve lastikleri zorlayan noktalardan. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz