İşte en hızlı yeni Mercedes E Serisi

Bir süre önce ortaya çıkan Yeni Mercedes E Serisi, en zirve versiyonu ortaya çıktı. Online medya lansmanı ile tanıtılan Yeni Mercedes E-Serisi AMG yüksek performanslı motora sahip. Markanın en önemli modellerinden biri olan yeni E serisi yaz sonuna doğru getirilme ğlanları içerisinde. AMG modelinin de peşi sıra getirilmesi bekleniyor. Peki Yeni Mercedes E serisi AMG fiyatı ne olacak? Güncel modelin S versiyonu 2.142 bin TL, dolayısıyla kur değişimleri de hesaba katılırsa yeni E serisi AMG fiyatı S versiyonda 2,2 milyon TL’nin üzerine konumlanacaktır.

Daha ince MULTIBEAM LED teknolojili ön farlar, daha geniş ve dolgun çamurluklar ve hatları yeniden yorumlanan motor kaputu daha dinamik bir ön görünüm sağlıyor. 2 adet 12.3 inç, geniş ekranlı kokpit, yeni AMG Performance direksiyon ve AMG’ye özgü fonksiyon ve göstergelere sahip; MBUX bilgi-eğlence sistemi gibi detaylar AMG aidiyetine vurgu yapıyor.

Sedan versiyon yeni, daha ince ve artık iki parça olan arka stop lambalarla dikkat çekiyor. Bagaj kapağına kadar uzanan stop lambaları parlak krom bir çıta ile görsel olarak birbirine bağlanıyor. Estate gövde tipinde ise krom çıta, dış taraftaki stop lambasına kadar uzanıyor. Form olarak değişmese de stop lambalarının iç tasarımı Sedan versiyon ile aynı olacak şekilde yenileniyor. Sedan versiyonun bagaj kapağının üzerindeki zarif spoyler gövde renginde boyanırken; isteğe bağlı olarak sunulan AMG Dış Mekan Karbon-fiber paketi IIile birlikte spoyler karbon görünüme bürünüyor.

Yeniden tasarlanan arka tampon gerek Sedan gerekse de Estate gövde tipinde daha geniş ve olgun bir görünüm sunarken otomobilin aerodinamik yapısına vurgu yapıyor.  

Dokunmatik ekran ile Touchpad fonksiyonları ve akıllı sesli komut özelliği ile MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) AMG’ye özgü fonksiyon ve göstergeler dikkat çekiyor. Göstergeler ve multimedya ekranına ait iki ekran tek bir cam altında birleşerek Widescreen-Cockpit mimarisini meydana getiriyor. Baz versiyonda 10,25 inçlik ekranlar kullanılırken S versiyonunda 12,25 inçlik daha büyük ekranlar sunuluyor. Kullanıcı “Modern klasik”, “Spor” ve “Süper spor” olmak üzere üç farklı gösterge tasarımından birini seçebiliyor. Sürücü ayrıca AMG menüsü üzerinden; motor verileri, vites göstergesi, warm-up, Set-Up, G-Metre veya RACETIMER gibi AMG’ye özgü verileri ekrana getirebiliyor.

Hey Mercedes

“Hey Mercedes” ifadesiyle etkinleşen sesli komut sistemi de standart donanım olarak sunuluyor. MBUX, bünyesindeki yapay zekâ sayesinde; dolaylı olarak ifade edilse bile bilgi-eğlence veya araç kumandası ile ilgili tüm ifade ve kalıpları anlıyor. MBUX, seslenirken “Siz” yerine, daha samimi olan “Sen” şeklinde hitap ediyor. Böylece kişisel bir asistan olarak konumlandırılan MBUX ile sürücü arasındaki duygusal bağ güçlendiriliyor.

Çarpıcı çift uzantılı tasarımı ve kusursuz bir şekilde entegre edilen kumanda düğmeleriyle yeni AMG Performans direksiyon simidi; otomobil ve sürücü arasındaki bağı daha da güçlendiriyor. Üç parça çift kollu tasarımıyla direksiyon kullanım ergonomisi sunarken alt kenarı düz tasarım motorsporlarına gönderme yapıyor. Özel sensörler sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığını takip edebiliyor; sürücünün ellerinin direksiyonda olmadığını algılayan sistem önce sürücüyü uyarıyor, devamında gerekli görürse acil durum frenlerini etkinleştiriyor.

Direksiyon kollarına çok başarılı bir şekilde entegre edilen kumanda düğmeleri şık bir görünüm sunarken aynı zamanda sembollerin üzerindeki dokunsal yüzeyler kullanımı kolaylaştırıyor. Sürücü, bilgi-eğlence sistemi; gösterge paneli, hız sabitleme sistemi, telefon ve ses sistemi olmak üzere birçok fonksiyona direksiyon üzerinden erişim sağlayabiliyor. Baz versiyonda isteğe bağlı ve S versiyonda standart olarak sunulan; AMG düğmeleri ise sürüş programları dışında kişiselleştirilmek üzere tanımlanan bazı fonksiyona erişim sağlıyor.

Orta konsolda; sürüş programları, ses açma-kısma, üç kademeli ESP, manuel şanzıman modu, adaptif süspansiyon ayarı; isteğe bağlı olarak sunulan AMG Performance egzoz sistemi ECO start-stop fonksiyonu ve geri görüş kamerası gibi fonksiyonlara erişim sağlayan kumanda düğmeleri bulunuyor. Kauçuk benekli AMG pedallar dışında AMG logolu kapı eşik kaplamaları ve siyah paspas seti sportiflik vurgusunu güçlendiriyor. Bunun dışında karbon da dahil olmak üzere farklı AMG trim seçenekleri de sunuluyor.

4,0 litrelik AMG V8-Biturbo motor

AMG’nin 4,0 litre V8 Biturbo motoru E 63 S 4MATIC+ versiyonunda 612 PS (450 kW) güç ve 2.500 ile 4.500 d/d aralığında 850 Nm tork üretiyor. Baz versiyon olan E 63 4MATIC+, 571 PS (420 kW) güç ve 750 Nm tork üretiyor. S versiyonu 0’dan 100 km/s’ye 3,4 saniyede ulaşırken baz versiyon 3,5 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Estate gövde tipinin hızlanma değeri ise S versiyonunda 3,5 saniye ve baz versiyonda 3,6 saniye.

AMG 4,0 Litre V8 motorda yüksek güç üretimi ve hassas gaz tepkileri için Twin-Scroll teknolojisine sahip iki adet turbo besleme kullanılıyor. Böylece geri basınç ve gaz dönüşümü optimize ediliyor. Standart olarak sunulan silindir kapatma özelliği ve diğer önlemler sayesinde her iki versiyonda yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor. Silindir kapatma özelliği “Konfor” modunda 1.000 ile 3.250 d/d aralığında devreye giriyor. Gösterge panelindeki bir ikaz lambası silindir kapatma özelliğinin devrede olup olmadığını sürücüye bildiriyor. Dört silindirden sekiz silindire veya tam tersi, geçiş son derece hızlı ve sarsıntısız gerçekleşiyor, yolcular geçişi hissetmiyor.

AMG SPEEDSHIFT MCT 9 vitesli otomatik şanzıman performans modellerinin gereksinimlerine uygun olarak ayarlandı. Şanzıman son derece hızlı vites geçişleri, tek seferde birden fazla vites küçültme ve ara gazı gibi özelliklerle sürüş keyfine katkı sağlıyor. Çok plakalı ıslak kavrama tork konvertörünün yerini alıyor. Böylece ağırlık tasarrufu sağlanırken gaz tepkileri hızlanıyor.

Her iki E 63 versiyonu da standart olarak AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılıyor. Akıllı sistem farklı güç aktarma konseptlerinin avantajlarını bir araya getiriyor.

Yeni AMG Dynamic Plus Paketi baz versiyonda isteğe bağlı olarak sunuluyor. Söz konusu paket kapsamında; Drift Modu ile birlikte RACE sürüş modu, kırmızı kaliperleriyle birlikte S versiyonundaki yüksek performanslı fren sistemi ve AMG kumanda düğmeleriyle birlikte AMG Performance direksiyon devreye giriyor.

Teknik Özellikler

E 63 4MATIC+ Sedan 571 PS (420 kW), 5750-6500 d/d 750 Nm, 2250-5000 d/d 11.6 lt/100 km
E 63 S 4MATIC+ Sedan 612 PS (450 kW), 5750-6500 d/d 850 Nm, 2500-4500 d/d 11.6 lt/100 km

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz