İşte Türkiye’de yılın otomobili

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 3’üncü kez düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” (TYO) yarışması sonuçlandı. Hyundai IONIQ Hybrid, OGD üyesi 76 otomotiv gazetecisinden toplamda 3820 puan alarak birincilik koltuğuna oturdu. Yarışmanın ilk yılında Skoda Superb, geçtiğimiz yıl ise Renault Megane Sedan ödülün sahibi olmuştu.

Yarışmanın ilk etabında; 23 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finalde yer aldı. Finale kalan modeller “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterler açısından değerlendirildi.

OGD Yönetim Kurulu birarada

OGD Yılın Otomobili 2018 finaline 7 otomobil kalmıştı

OGD Yılın Otomobili 2018’i belirleyen ikinci etapta ise Hyundai IONIQ Hybrid; BMW 5 Serisi, Ford Fiesta, Peugeot 5008, Skoda Kodiaq, Volkswagen Polo ve Volvo XC60 modellerini aldığı puanlarla geride bırakmayı başardı. Birinci seçilen Hyundai IONIQHybrid, “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

Hyundai IONIQHybrid’in zirve yolculuğunun açıklandığı Feriye Palace’da gerçekleştirilen törende OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasının tüketiciler için yol gösterici özelliğinin bulunduğuna dikkat çekti.

Sandık, yarışmanın tüm aşamalarında finalist otomobiller arasında büyük bir rekabet yaşandığını belirterek “Objektif bakış açısıyla otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk.” dedi.

Hyundai adına Murat Berkel’e ödülü Ufuk Sandık(solda) verdi

Hibrit bir otomobilin kazanması önemli

Düzenlenen törende “OGD Yılın Otomobili 2018” ödülünü alan Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel, otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk yaşadıklarını belirterek, “Öncelikle Otomotiv Gazetecileri Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Bugün çevreci otomobiller dünyayı yaşanabilir kılmak için çok önemli.

Dünyayı korumamız gerekiyor. Dolayısıyla çocuklarımıza çok güzel bir dünya bırakmak için hibrit teknolojisi büyük bir önem taşıyor. Dünyayı nasıl güzelleştiririz ve nasıl temiz bir gelecek bırakırız biz otomotiv üreticileri olarak bunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Tofaş ve Mercedes’in 50. Yılı

Ödül töreninde Türk otomotiv sektörüne katkı sağlayanları ayrıca onurlandırmayı planlayan OGD, özel ödülü Türkiye’de 50’nci yılını kutlayan Tofaş ve Mercedes-Benz Türkiye’ye verdi.

Tofaş’ın ödülünü CEO Cengiz Eroldu, OGD Yönetim Kurulu Üyesi Mete Tansu’dan aldı. Mercedes-Benz Türkiye’nin özel ödülü de OGD Yönetim Kurulu Üyesi Belma Toprak tarafından İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan’a verildi.

Hangi otomobil kaç puan aldı?

  1. Hyundai IONIQ     3820
  2. Peugeot 5008       3340
  3. Skoda Kodiaq       2980
  4. BMW 5 Serisi        2340
  5. Volkswagen Polo   2260
  6. Volvo XC60           2260
  7. Ford Fiesta           2000

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz