İşte otomotivcilerin 2017 kehanetleri

Yeni yatırım gelecek, pazar büyüyecek 

Danışmanlık şirketi KPMG Türkiye, otomotivin  200 üst düzey yöneticisine sektörün 2017 falına baktırdı.  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER)  üyesi şirketlerin CEO ve müdürleriyle yapılan araştırmada 4 yöneticiden 3’ü Asya ve Avrupa’dan 2017’ye kadar yeni yatırım beklentisi olduğunu vurguladı. Yöneticilerin % 42’si bu yatırımın Avrupa’dan geleceğine inanıyor. Bu yatırımın Asya’dan geleceğini belirtenlerin çoğunluğu ise bunun Çin’den gelmesini bekliyor.

 

Kapasite 200 bin artacak 

2011’de üretimin 1,1  ve kapasitenin 1,5 milyon adet olarak gerçekleştiği Türkiye’de yöneticilerin  %63’ü bu kapasitenin % 13 artadak 200 bin adet artacağını öngörüyor. Yöneticiler, 5 yıl sonra ülkedeki toplam araç satışlarındaki  büyüme oranının %50’nin altında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.  Gelecek 5 yılda otomotivde gündemi oluşturacak konular sırasıyla  “Otomotiv satış vergilerinin yeniden düzenlenmesi”, “Avrupa krizinin etkileri” ve “Aşırı fiyat rekabeti” olacak.

Yakıt  ekonomisi ön planda

Profesyonellere göre araç alımında tüketicilerin öncelikle sırasıyla “Yakıt Verimliligi”, “Tasarım” ve “Güvenlik “özellikleri olacak. 2012’de  yaklaşık 2 milyon 2’inci el araç satılan ülkemizde Katılımcıların %61’i bu rakamın  %25 artacağını düşünüyor. Araştırmaya katılan yöneticiler, BRIC ülkelerinin (özellikle Çin’in) otomotiv üreticilerinin Avrupa pazarına girerken Doğu Avrupa ve yeni AB ülkelerini tercih etmelerini beklediklerini belirtiyor (%46). Türkiye’nin ise Kuzey Afrika ülkelerinin hemen önünde ikinci sırada yer aldığı görülüyor. Dört kişiden biri BRIC ülkelerinin Türkiye’yi üretim üssü olarak kullanmasını bekliyor.

 

Pazar 1 milyonu geçecek

KPMG Türkiye Yöneticilerinden Ergün Kış “2013 Otomotiv Yöneticileri Araştırması”nı değerlendirerek  2011’de  910 bin olan pazar büyüklüğünün 1.1 milyonun üzerine çıkmasının beklendiğini söyledi. Araştırma sonucuna göre yöneticiler  BRIC ülkeleri üreticilerinin Avrupa pazarına 6 yıl gibi kısa bir süre içinde gireceğini öngörüyor. Yan sanayi için, işbirliğinde en önemli bölgenin Rusya olacağını belirtilirken  yöneticiler alımlardaki ÖTV, KDV gibi vergi yüklerinin bir dengeye oturtulması ve hatta azaltılmasının, sektörün gelişimi için kritik olduğunu düşünüyor. 

 

Toyota RAV4 büyüdü

150’yi aşkın ülkede 4,5 milyondan fazla satan Toyota’nın kompakt SUV’u RAV4 tüketicilerin beklentisi doğrultusunda yeniden geliştirildi. Yeni RAV4 89.9 bin  TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt yıl sonuna kadar 500 adetlik satış hedeflediklerini belirtti. 2013 sonuna kadar yaklaşık 38-40 bin bandında toplam satış hedeflediklerini anlatan Bozkurt 2014’te 50 bine çıkacaklarını söyledi. Yeni RAV4, daha büyük ve gösterişli bir duruşa sahip. Yükleme kapasitesi de 647 litreye ulaşabiliyor. Araçta ilk kez  sunulan yeni 2,0lt 124 BG D-4D ve 2,2 lt 150 Bg D-CAT dizel motor seçenekleri bulunuyor. 

 

Dacia’nın gözü ilk 5’te

Türkiye’de 2012’de otomobil satışlarında  ilk 8, toplamda ise ilk 10 marka arasına giren Dacia yeni modellerle gözünü ilk 5’e dikti. D acia yelpazesi  Dokker ve Dokker Van, 1.6 mpi 85bg benzinli, 1.5 dCi 75bg (Dokker Van) ve 1.5 dCi 90bg(Dokker) dizel motorlar olarak üç farklı motor seçeneği ile genişledi. Araçlar  23.6 bin TL’den başlıyor. Diğer yeni model ise MPV sınıfındaki Lodgy. 5 ve 7 kişilik versiyonlarıyla satılacak. 1.5 dCi 90 Bg’lik  motora sahip araç  1 nisandan itibaren 36. 9 bin TL’den satılacak. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar yeniliklerin devam edeceğini belirterek “Yakın bir gelecekte Daica'yı ilk 5'te görebilirsiniz'' dedi.

    

Cenevre start alıyor

Cenevre Otomobil fuarı  bu hafta kapılarını açıyor. 7-17 mart arası halka açık olacak fuarda 140’a yakın aracın Avrupa ve dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. 700 bin ziyaretçinin katılımı  beklenen fuarda Ford Otosan’ın Yeniköy’de  üreteceği  Tourneo Courier’nin dünya prömiyeri gerçekleşecek. Bursa’da üretilen  elektrikli Fluence ZE’nin yeni  versiyonları da fuarda boy gösterecek. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz