İşte 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nın en çevreci otomobilleri

Bu yıl 83.sü düzenlenen ve Avrupa’nın en önemli fuarlarından olan Cenevre Otomobil Fuarı, basın özel gösterimiyle kapılarını açtı. Yarın da devam edecek basın gününün ardından meraklılarıyla buluşacak olan fuar, iki hafta boyunca açık kalacak.

Fuarda, en düşük emisyon teknolojisine sahip otomobiller bulunuyor.

İşte 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nın en çevreci otomobilleri;

1.  Volkswagen XL1

Üretilmesi konusunda belirsizlikler bulunan ve üretim onayı yakın zaman içerisinde verilen Volkswagen’in XL1 modeli fuardaki en merak uyandıran otomobillerin başında geliyor. 795 kilogram ağırlığındaki bu otomobil kilometrede 27 gram CO2 salınımı gerçekleştiriyor. XL1, 100 kilometrede ise 1 litreden az yakıt harcıyor.

 

2.  Citroen C3 Hybrid Air ve Peugeot 2008 Hybrid Air

PSA/Peugeot-Citroen bünyesindeki bu iki kardeş otomobilden süpermini olan C3, sıkıştırılmış hava kullanıyor. 100 kilometrede 2.9 litre yakıt tüketen otomobilin, kilometre başına karbondioksit salınımı ise 69 gram. Bosch’un geliştirdiği bu hibrit hava teknolojisini 2008 de aynı şekilde kullanıyor.

 

3.  Peugeot 208 Hybrid FE

Total’le birlikte geliştirilen yeni 208 Hybrid FE ise, benzin/elektrik hibrit teknolojisiyle birlikte; özel olarak formüle edilmiş motor sıvılarını kullanıyor. 1 litrelik motora sahip otomobil kilometrede 49 gram karbon salınımı gerçekleştirirken; 0’dan 100 kilometre hıza 8 saniyede çıkabiliyor.

 

4.  Lexus IS 300h

Listedeki en dikkat çekici otomobil şüphesiz lüks marka Lexus’un IS 300h modeli. Fuarın çevrecilerinden olan bu otomobil kilometrede 99 gram CO2 salınımı gerçekleştiriyor. Bu yıl içinde satışa çıkacak olan IS 300h hibrit teknolojisine sahip. Otomobil 29 bin 495 pound’dan başlayan fiyatlarla satılacak.

 

5.  Nissan LEAF

Uzun zamandır beklenen yeni Leaf de fuarda yerini alan çevreci otomobillerden. Önümüzdeki bahar mevsiminde satışa çıkacak olan otomobilin, Amerika ve Japonya için olan versiyonlarında sürüş gücü daha da arttırılmış.

 

6. Renault ZOE

Fransız üretici Renault’un Z.E programının dördüncü ve son üyesi olan ZOE, tamamen elektrikli bir süpermini olarak karşımıza çıkıyor. Bir kez şarjla 210 kilometre yol gidebilen ZOE’nin bataryalarının yüzde 80’i 30 dakikada dolabiliyor.

 

7. Hyundai ix35 FCEV

Yakıt hücreti araçların üretimine başlayan ilk üretici olan Hyundai, Cenevre Otomobil Fuarı’nda ix35 FCEV modelini sergiliyor. 2015 yılına kadar bin adet üretilecek olan yakıt hücreli otomobil, tamamen dolu deposuyla 593 kilometre yol gidebiliyor. 0’dan 100 kilometre hıza; 12.5 saniyede çıkabilen ix35 FCEV’nin maksimum hızı 160 kilometre olarak karşımıza çıkıyor.

 

8. Tesla Model S

Avrupa’da sabırsızlıkla beklendiği vurgulanan Tesla Model S de, fuardaki çevreci otomobiller arasında yer alıyor. Yedi kişilik koltuk kapasitesiyle tam bir aile otomobili olan elektrikli Model S, tek şarjla 681 kilometre yol gidebiliyor.

 

9.  BMW i3

Alman devi BMW’nin tamamen elektrikli ilk süpermini otomobili i3’ün lityum iyon bataryası ve elektrik motoru 170 beygirgüç üretiyor.

 

10. Toyota Auris Touring Sports

Hem aileler için hem de iş için ideal olduğu vurgulanan Auris Touring Sports, listenin son çevrecisi. Kilometre başına 86 gram CO2 salınımı gerçekleştiren otomobilde, 530 litrelik bagaj hacmi bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz