İstanbul Park Porsche cenneti oldu

0
287

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 850 adetlik satış ile tarihi rekora ulaşan Porsche, dünyadaki sayılı ileri sürüş eğitim üslerinden biriyle de Türkiye’de boy gösteriyor. 2 yıldır İstanbul Park Pisti’nde tüm dünyadan Porsche kullanıcılarına ileri sürüş eğitimleri organize eden Porsche’nin konuğu bu kez Doğuş Otomotiv Porsche Türkiye oldu. Bu yıl da 350 kişiye Porsche eğitimi aldıracak olan Doğuş Otomotiv Porsche, geçtiğimiz hafta basın günü etkinliklerinde 3 yeni Porsche modelinin lansmanını da gerçekleştirdi.

Istanbul Park Porsche cenneti oldu.

Yeni Porsche’ler, Intercity İstanbul Park’ta

Tanıtımı yapılan yeni Porsche 718 Boxster, yeni 718 Cayman ve yeni Panamera, İstanbul Park’ta tanıtıldı. Etkinlikte, Porsche’nin halen satışta olan 718, 911, Macan, Cayenne ve Panamera ailesinin tüm modelleri de değişik etaplarda kullanıldı.

Porsche’nin üç yeni modeli İstanbul’da ilk kez piste çıktı.

26 ülke için Porsche eğitimi veriyor

İçinde Türkiye’nin de yer aldığı 26 ülkeyi kapsayan Porsche Orta ve Doğu Avrupa bölgesi (PCEE), müşterilerine ve medya mensuplarına yönelik ileri sürüş eğitimleri düzenlemek üzere İstanbul ’da hayata geçirdiği Porsche Driving Academy etkinliklerine bir yenisini ekledi. Havanın zaman zaman kar yağışlı olduğu 4 derece sıcaklıktaki havada İstanbul Park adeta Porsche cennetine döndü.

Sürüş etkinliğinde Porsche’nin 911, Macan ve Cayenne modellerinin yanısıra, Yeni 718 Boxster, Yeni 718 Cayman ve Yeni Panamera’nın da Türkiye lansmanı yapıldı.

Yeni Porsche modellerini soğuk ve ıslak pistte test ettik.

Porcshe’leri İstanbul Park’ta test ettik.

Her yıl ortalama 300 kişiyi ağırlıyor

2015 yılında PCEE ve Intercity İstanbul Park arasında gerçekleştirilen işbirliğiyle, 3 milyon Euro’luk bir yatırımla hayata geçirilen Porsche Driving Academy, bugüne kadar 26 farklı ülkeden 3 binden fazla kişiyi ağırladı. Yılın 7 günü Porsche Türkiye’nin kullanımında olan Academy’de 800 adet misafir ağırladıklarını söyleyen Porsche Türkiye Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi, “Geçtiğimiz yıllarda Porsche tarafından düzenlenen profesyonel sürüş eğitimleri ve etkinlikleri için çoğunlukla müşterilerimizle birlikte yurt dışına seyahat ediyorduk. 2015 yılından bu yana İstanbul’da hayata geçirilen Porsche sürüş merkezi ile Türkiye’deki Porsche kullanıcıları için önemli bir ayrıcalık sağlanmış olundu” dedi.

İki farklı eğitim sunuluyor

Sürüş Merkezinde iki farklı eğitim paketinin Porsche müşterilerine sunulduğunu söyleyen Selim Eskinazi, “Eğitim paketlerinden ilki, günde yaklaşık 50 misafirin katılımıyla gerçekleştirilen Sürüş Günleri.
Sürüş Günleri’nde, katılımcılara slalom, frenleme, pist ve arazi sürüşü gibi çeşitli parkurlarda eğitimler veriliyor.

Diğer paket ise Pistte İleri Sürüş Günleri. Bu program, katılımcıların normal sürüş günlerinde uygulanan etapları daha yoğun bir şekilde deneyimleyebilecekleri iki sürüş gününden oluşuyor ve kendisini geliştirmek isteyen katılımcılar için yeni bir deneyim oluyor. Eğitimlere katılmanın bedeli Sürüş Günleri için 1.250 TL + KDV, Bire Bir eğitim için de 3.500 Euro + KDV” dedi.

İstanbul Park, Porsche’nin en önemli ileri sürüş eğitim merkezlerinden biri oldu.

İstanbul Park çok ideal

Driving Academy’nin, havalimanına yakınlığı, bölgedeki lüks otellerin çokluğu gibi bir takım lojistik ve konfor öğelerinin eklenmesiyle son derece ideal bir merkez olduğunu belirten Eskinazi, “Geçtiğimiz yıllarda Formula 1 yarışlarına da ev sahipliği yapmış olan tesisin teknik alt yapısının Porsche AG’nin uzman eğitmenlerince profesyonel bir sürüş merkezini hayata geçirmek için çok uygun bulundu” dedi.

 

Üç yeni model pistten yola çıkıyor

Porsche Driving Academy’de gerçekleştirilen etkinlikte, Türkiye’de önümüzdeki günlerde satışa sunulacak üç yeni modelin de lansmanı yapıldı:

  • Yeni 718 Boxster
  • Yeni 718 Cayman
  • Yeni Panamera

Etkinlikte ayrıca Porsche’nin halen satışta olan modelleri 991 Turbo S, 911 Targa 4 S, 911 Carrera 4, 911 Carrera S, Macan Turbo Performance Package, Macan GTS, Macan 2.0, Cayenne Turbo S, Cayenne Turbo, Cayenne GTS, Cayenne S Diesel ve Cayenne Diesel de oluşturulan özel parkurlarda ve pistte kullanıldı.

 

Rüya gibi araç parkı

Porsche Sürüş Merkezi’nde daimi olarak 29 Porsche modeli bulunuyor. Yaklaşık 4 milyon Euro değerindeki bu araçların ürün gamında yer alan farklı versiyonlarını burada kullanmak mümkün.

Porsche Türkiye ve Pirelli Türkiye yöneticileri, Otohaber’den Koray Kodal’ı başarılı fotolarından dolayı kutladı.

718 Boxster ve 718 Cayman ilk defa İstanbul Park’ta

2016 yılından itibaren 718 Boxster ve 718 Cayman olarak adlandırılmaya başlanan iki yeni model, İstanbul Park’ta ilk kez piste çıktı.

Ortadan motorlu 718, 1960’lı yılların yarışçısına gönderme yapıyor.

Bir önceki versiyondan 35 HP daha güçlü olan 718 Boxster, yüzde 13 daha az yakıt tüketiyor. 718 Boxster, 2 litrelik motoruyla 300 HP güç üretiyor ve 0’dan saatte 100 kilometre hıza 4.7 saniyede çıkıyor. Yeni model, 1960’larda sayısız yarış kazanan, ortadan motorlu Porsche 718 spor otomobillerdeki dört silindirli düz motorlara saygı gösterisi yapıyor. Çünkü yeni 718 de ortadan motorlu bir otomobil olarak yol ömrüne başladı.

Porsche, ortadan motorlu spor coupé modelinin dördüncü nesli olan 718 Cayman, dikkat çekici ve atletik bir görünüme sahip. 718 Cayman, 718 Boxster modelinde olduğu gibi turboşarjlı 4-silindirli yeni motorlarla yola çıktı.

Yağış, Porsche’lerin hızını kesti.

Porsche’de 2.0 litre motor

Giriş seviyesi versiyonunda motor gücü, 2.0 litrelik motor hacminin sağladığı 300 hp’den başlıyor. 718 Cayman S modeli ise 2.5 litrelik motor hacmi ile 350 hp motor gücüne sahip. Önceki modellere göre 25 hp daha fazla motor gücü sunulurken, yakıt tüketimi resmi verilerde 100 km’de 8,1 ile 5,7 litre arasında değişiyor.

PDK’li ve tercihe bağlı Spor Krono Paketi ile donatılmış 718 Cayman, sıfırdan 100 km/s hıza 4,7 saniyede ulaşırken, bu süre 718 Cayman S için 4,2 saniye olarak belirleniyor. 718 Cayman 275 km/s, 718 Cayman S ise 285 km/s’lik azami hız değerlerine sahip.

İşte az rastlanan Porsche geçit töreni

Daha spor bir Panamera

Intercity İstanbul Park’ta Türkiye lansmanı yapılan bir diğer model ise Yeni Porsche Panamera oldu. Gerçek bir spor otomobilin performansını lüks büyük otomobilin konforu gibi iki farklı özelliği daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde harmanlayan model, 911 tasarım dili ile daha dinamik çizgilere sahip.

Yeni Panamera’nin 4S Diesel modeli, şu anda dünya genelinde satılan en hızlı seri üretim dizel otomobil olma özelliğine de sahip.

Panamera’nın motorlarının tamamı daha da güçlü hale getirilirken, yakıt ekonomisi de önemli ölçüde artırıldı ve emisyonlar azaltıldı. Panamera Turbo’da 550 hp güç üreten V8 benzinli motor; Panamera 4S’te ise 440 hp güç üreten V6 benzinli motor görev yapıyor. 422 hp güç üreten bir V8 olan Panamera 4S Dizel, güçlü bir ses ve azami 850 Nm tork üretiyor.

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here